Ukrajinská armáda ubezpečila, že aj po sérii útokov a protiútokov zostáva letisko v jej rukách.
„Hlavným cieľom teroristov zostáva donecké letisko. Ozbrojenci podnikli niekoľko ďalších pokusov o dobytie letisko, našťastie neúspešných, a potom pokračovali v ostreľovaní. Naši vojaci všetky útoky odrazili a zabili 12 teroristov,“ vyhlásil armádny hovorca Andrij Lysenko.
Ostreľovanie mesta, podľa separatistov ukrajinskú armádou, si dnes vyžiadalo život čtyřiapadesátileté ženy, ďalšia žena utrpela zranenia. Podľa ruskej agentúry Interfax pokračuje delostrelecký súboj oboch strán o doneckej letisko. „Kanonáda je počuť vo všetkých štvrtiach,“ konštatovala radnica na svojom webe.
„Noc bola pokojná, ale ráno to opäť začalo,“ povedal agentúre AFP jeden z povstalcov na kontrolnom stanovišti, asi dva kilometre od letiska, zatiaľ čo o 20 metrov ďalej explodovala raketa. Hluk výstrelov sa rebelom zdal vzdialenejší, čo by naznačovalo, že vládne jednotky, kryjúce svojou paľbou vojakov na letisku, boli donútené stiahnuť sa k desať kilometrov vzdialenej dedinky Avdijivka. „Letisko už nekontrolujú, ale zostávajú hniezda odporu, zvlášť v podzemí, a tie sa snažíme vyčistiť,“ tvrdil povstalec.
„Premiér“ neuznanej „Doneckej ľudovej republiky“ Alexandr Zacharčenko v piatok tvrdil, že povstalci ovládajú už 95 percent letiska. Podľa ruskej agentúry RIA Novosti vraj ukrajinskí vojaci držia už len dva hangáre, zatiaľ čo povstalci ovládli terminály a vzletové a pristávacie dráhy.
Poradca ukrajinského ministra obrany ale podľa BBC uviedol, že armáde sa podarilo stratené pozície získať späť a dopraviť na letisko posily aj veľké množstvo zbraní a munície. Donecké letisko má pre obe strany strategický význam. Strata letiska by podľa agentúry AP určite vyvolala hnev verejnosti proti prezidentovi Petrovi Porošenkovi, ktorý už čelí kritike za to, že prímerím ustúpil Rusku. Rebeli zase trvajú na tom, že armáda sa musí stiahnuť z letiska, z ktorého môže ostreľovať mesto.
Ostreľovanie Donecka v predchádzajúcich dňoch si podľa radnice vyžiadalo životy 11 civilistov. Bezpečnostná rada OSN tvrdo odsúdila zabitie švajčiarskeho pracovníka Medzinárodného výboru Červeného kríža a žiadala dôkladné prešetrenie jeho smrti. Zo streľby sa vzájomne obviňujú obe znepriatelené strany. Medzinárodná organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International pripísala stredajšiu paľbu s desiatimi obeťami v radoch civilistov ukrajinskej armáde, avšak zodpovednosť podľa nej nesú aj rebeli, ktorí vojenské ciele umiestňujú do obytných štvrtí.
Na juhu Doneckej oblasti, pri prístavnom meste Mariupol na brehoch Azovského mora, začalo podľa hovorcu ukrajinskej armády Andrija Lysenka vytýčenie nárazníkovej zóny o šírke 30 kilometrov, z ktorej mali obe strany stiahnuť ťažké zbrane. Na vytýčení sa podieľa misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ukrajinskí a vraj aj ruskí vojaci, ktorých je podľa médií okolo ôsmich desiatok. Sám Mariupol zostáva pod kontrolou Kyjeva.
Stiahnutie zbraní a rešpektovanie prímeria majú kontrolovať pozorovatelia OBSE. Nemecko podľa vydania denníka Bild vraj zvažuje vyslanie 200 vojakov na zabezpečenie ochrany misie OBSE, ktorej Paríž a Berlín ponúkli bezpilotné lietadlá pre kontrolu prímeria.
Konflikt na východe Ukrajiny si podľa OSN vyžiadal 3627 mŕtvych a 8447 ranených. Skoro 380 000 ľudí utieklo z oblasti bojov do iných končín, ďalších 426 000 do okolitých krajín. A pred mesiacom dohodnuté prímerie sa neustále porušuje.
Na zoznam obetí v sobotu pribudli dve deti z mesta Zugres pri Donecku. „Sedem školákov našlo nevybuchnutý náboj. Pri pokuse ho preniesť náboj vybuchol. Dve deti zahynuli na mieste, ďalších päť utrpelo zranenia,“ uviedli miestne úrady podľa denníka Ukrajinská pravda.