Nová švédska vláda zvýši odvody z vysokých platov

07.10.2014 09:00
Švédsko, Stefan Löfven
Švédsky premiér Stefan Löfven. Autor: ,

Koaličná vláda nového švédskeho premiéra Stefana Löfvena sa dohodla na zvýšení daní pre tých, ktorých mesačný plat je väčší než 50-tisíc švédskych korún (asi 5 500 eur). Hoci v tejto škandinávskej krajine platila daňová progresia aj za stredopravej vlády Fredrika Reinfeldta, bývalý ministerský predseda čelil kritike, že svojou politikou znižovania daní prispel k odchýleniu Švédska od ideí sociálneho štátu.

Nová hranica zdanenia vyšších príjmov je výsledkom kompromisu, uviedol portál The Local. Sociálny demokrat Löfven pôvodne navrhoval 60-tisíc korún, zatiaľ čo koaliční Zelení chceli zaťažiť vyššími odvodmi ľudí s platom 40-tisíc korún mesačne.

Löfvenov kabinet, ktorý hlási návrat k štedrému sociálnemu štátu, tiež, naopak, zníži dane pre určitú skupinu seniorov, ktorí z príjmov odvádzali štátu viac ako niektorí zamestnanci s podobným platom.

Vláda tiež predstavila plány sociálneho systému, ktorý nie je motivovaný ziskom. Zámer okrem iného počíta s tým, že školy či nemocnice v krajine nebudú prevádzkovať spoločnosti či ľudia, ktorých cieľom je len produkovať zisk.

Reinfeldtovi kritici vyčítali predovšetkým privatizáciu štátnych spoločností, znižovanie daní a súčasne aj zoškrtávanie sociálnych dávok, čím sa podľa nich vzďaľoval od pôvodného sociálneho Švédska. Löfven chce v januári nadchádzajúceho roka vytvoriť špeciálny tím, ktorý má navrhnúť, ako zisky využiť na zlepšenie služieb. O rok neskôr by potom tento orgán mal predložiť výsledky svojej práce. Cieľom je, aby zisk bol investovaný tam, kde vznikol.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dane #Švédsko #sociálny štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku