Anektovaný Krym povedie aj naďalej Aksionov

09.10.2014 11:15
Sergej Aksionov
Sergej Aksionov. Autor: ,

V čele ukrajinského autonómneho polostrova Krymu, ktorý v marci anektovalo Rusko, bude stáť doterajší úradujúci premiér Sergej Aksionov.

V štvrtok ho do funkcie podľa agentúry TASS za podpory aj jeho dvoch protikandidátov zvolil parlament Krymskej republiky, ktorá je spoločne s federálnym mestom Sevastopol súčasťou Ruskej federácie. Vo štvrtok si svojho predáka z trojice kandidátov vybraných ruským prezidentom Vladimirom Putinom zvolí tiež Sevastopol, voľba je plánovaná na popoludnie.

Hlasovanie pre Aksionova bolo v novom krymskom parlamente, ktorý vzišiel zo septembrových volieb, jednomyseľné, dostal všetkých 75 hlasov. Aksionova podporili aj krymský minister pre ekológiu a prírodné zdroje Gennadij Narajev a ruský zákonodarca Alexander Terenťjev, ktorých kandidatúru spolu s Aksionovovou navrhol prezident Putin.

Aksionov, ktorý čelí západným sankciám, stál na čele udalostí, ktoré viedli k jednostrannému odtrhnutiu Krymu od Ukrajiny a jeho pričleneniu k Rusku. Dňa 1. marca ohlásil, že preberá všetku kontrolu nad bezpečnostnými silami na polostrove a zároveň požiadal Putina o pomoc. Ratifikačný proces prijatia Krymskej republiky spolu so Sevastopolom do Ruskej federácie bol oficiálne zavŕšený 21. marca.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sergej Aksionov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku