O dobytie mesta Kobani ležiaceho neďaleko tureckých hraníc sa už viac ako tri týždne snažia ozbrojenci z hnutia Islamský štát. Teraz vraj kontrolujú už viac ako tretinu mesta.
„Nie je realistické očakávať, že Turecko podnikne samo pozemnú operáciu. Vedieme rozhovory. Hneď ako bude k dispozícii spoločné rozhodnutie, Turecko sa nebude zdráhať a bude hrať svoju rolu,“ vyhlásil Cavusoglu.
Stoltenberg zdôraznil, že NATO ochráni svoju členskú krajinu Turecko v prípade akéhokoľvek útoku súvisiaceho s bojmi v susednej Sýrii. Aliancia je vraj pripravená rozmiestniť v krajine rakety Patriot, aby bola posilnená turecká vzdušná obrana, a pomôcť aj s ochranou hraníc, aj keď o to Ankara zatiaľ oficiálne nepožiadala.
Pokiaľ ide o prípadné vytvorenie bezletovej zóny alebo určitej bezpečnej zóny (nárazníkového pásma) vnútri Sýrie, čo sú turecké návrhy, NATO vraj o ničom takom nerokuje, dodal Stoltenberg. „Myslím, že neexistuje jednoduchý a jasný spôsob, ako vyriešiť problémy, ktorých sme svedkami,“ dodal.
Generálny tajomník NATO sa má počas dvojdňovej návštevy Ankary zísť prakticky s celým tureckým vedením vrátane prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a premiéra Ahmeta Davutoglua.