V oblasti Annapurny ukončia záchranné práce

V Nepále v pondelok ukončia záchranné operácie v oblasti hôr Annapurna a Dhaulágirí, kde si snehová búrka a lavíny vyžiadali minulý týždeň najmenej 40 mŕtvych vrátane dvoch Slovákov.

20.10.2014 14:28
debata

Podľa nepálskych úradov sú už všetci, čo prežili, v bezpečí. Pod snehom sa ešte môžu nachádzať ďalšie telá, keďže niekoľko Nepálcov je ešte nezvestných. V pondelok ešte uskutočnia posledné lety v oblastiach Mustang, Manang a Dolpa, ktoré boli najviac zasiahnuté. V okruhu okolo Annapurny zostali uväznené v snehu desiatky turistov.

„Myslíme si, že všetkým horolezcom a sprievodcom sme už pomohli a že v oblasti už nie sú uviaznutí ľudia,“ povedal šéf miestnych záchranárov Jadav Koirala. Úrady tiež uzavreli časti okruhu okolo Annapurny, pretože do oblasti už začínali prúdiť ďalšie horolezecké skupiny.

V lavínach okrem dvoch Slovákov zahynuli aj horolezci z Poľska, Kanady, Izraelu, Indie a Japonska. Identifikovať sa zatiaľ podarilo 34 tiel. Celkovo sa zatiaľ podarilo zachrániť 289 ľudí. Viacerí z nich však v mrazivom počasí pri čakaní na pomoc utrpeli omrzliny a budú im musieť amputovať končatiny.

Snehová búrka, ktorá bola dozvukom silného cyklónu Hudhud, udrela nad výškou asi 4500 metrov v okolí priesmyku Thorong La (5400 metrov). Takzvaný okruh okolo Annapurny je jedným z najobľúbenejších horolezeckých trás v Nepále. Tento rok je to už druhá vážna tragédia potom, čo v apríli zabila lavína na Mount Evereste 16 šerpov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nepál #Annapurna