Teror Kanadu nezastraší, tvrdí premiér Harper

Ani oceán a tisíce kilometrov, ktoré delia Kanadu od Iraku a Sýrie, ju neuchránili od násilia rozsievaného náboženskými fanatikmi Islamského štátu. Ottawa, jedna z tradične najpokojnejších metropol sveta, sa spamätáva zo stredajšieho útoku, ktorý ju na dlhé hodiny ochromil.

23.10.2014 10:26 , aktualizované: 18:52
Kanada, streľba v parlamente Foto: ,
Polícia vo štvrtok potvrdila, že ozbrojenec, ktorý držal v šachu politikov v parlamente, bol sám.
debata (4)

Maskovaný ozbrojenec najskôr smrteľne zranil vojaka držiaceho čestnú stráž pri pamätníku vojnových hrdinov a potom sa prestrieľal do budovy parlamentu, kde práve zasadala vláda. Celkovo zranil štyroch ľudí.

Išlo o druhý vražedný útok v Kanade v priebehu troch dní. V pondelok sa jeho terčom v Quebecu stali dvaja vojaci, z ktorých jeden neprežil. V oboch prípadoch útočili rodení Kanaďania, ktorí prestúpili na islam.

Polícia vo štvrtok potvrdila, že ozbrojenec, ktorý držal v šachu politikov v parlamente, bol sám. Pôvodne totiž nebolo jasné, či muž, identifikovaný ako 32-ročný Michael Zehaf-Bibeau, nemal jedného až dvoch komplicov. Aj preto polícia v Ottawe vyhlásila najvyšší stupeň pohotovosti a hermeticky uzavreté centrum metropoly prehľadávala ešte dlhé hodiny po tom, čo Bibeaua smrtiacim výstrelom zneškodnil šéf poriadkovej služby parlamentu. Žiadnych možných spoločníkov strelca však nenašla.

„Už neexistuje nijaké ohrozenie verejnej bezpečnosti,“ povedal včera pre kanadskú televíznu stanicu CBC ottawský policajný šéf Charles Bordeleau. Krajina, ktorá s islamskými extrémistami dosiaľ nemala väčšie problémy, však stupeň teroristického ohrozenia zvýšila z nízkeho na stredný.

Premiéra evakuovali

Mimoriadna udalosť sa bezprostredne dotkla aj premiéra Stephena Harpera. Predseda vlády sa v čase vyčíňania útočníka nachádzal v budove parlamentu. Práve sa chystal predniesť prejav o možných rizikách terorizmu, keď sa z chodby ozvala streľba. Harpera tajná služba odviedla do bezpečia mimo rozsiahlej neogotickej budovy. Desiatky politikov prečkali prestrelku, v ktorej padlo vyše tridsať výstrelov, v zabarikádovaných miestnostiach.

Premiér sľúbil, že vláda zintenzívni boj proti terorizmu doma i v zahraničí. „Udalosti tohto týždňa sú temnou pripomienkou, že Kanada nie je imúnna pred takým druhom teroristických útokov, aké sme vídali inde vo svete,“ vyhlásil. „Tiež nám pripomenuli, že útoky na náš bezpečnostný personál a naše orgány verejnej správy sú vo svojej podstate útokmi na našu krajinu, na naše hodnoty, na našu spoločnosť, na nás Kanaďanov ako slobodných a demokratických ľudí,“ zdôraznil Harper a dodal: „Ale nech nedôjde k žiadnemu nedorozumeniu. Nedáme sa zastrašiť. Kanada sa nikdy nedá zastrašiť. V skutočnosti nás to vedie k posilneniu nášho odhodlania a zdvojnásobeniu úsilia čeliť hrozbám doma v Kanade a spolupracovať so spojencami na celom svete v boji proti teroristickým organizáciám navádzajúcim k brutalite iných v ďalších krajinách s nádejou, že svoju krutosť rozšíria k našim brehom. Nebudú mať nikde bezpečné útočisko.“

Kanada tento mesiac oznámila, že sa pripája k operáciám spojencov v boji proti bojovníkom Islamského štátu, ktorí ovládajú veľkú časť Iraku, a do oblasti Perzského zálivu vyslala niekoľko bojových lietadiel.

Osamelí vlci?

Polícia zatiaľ nenašla spojitosť medzi pondelňajším útokom neďaleko Montrealu a stredajším v Ottawe. Vyšetrovacia hypotéza vychádza z toho, že išlo o „osamelých vlkov“. Premiér Harper ich označil za „teroristov inšpirovaných Islamským štátom“. Obaja sa dostali pod vplyv radikálnych islamistov a úrady im zabránili vycestovať do cudziny, aby sa nepripojili k bojovníkom Islamského štátu na Blízkom východe. Podľa odhadov tajných služieb v radoch Islamského štátu bojuje asi tridsať Kanaďanov, čo je v porovnaní s niekoľkými stovkami Britov a Francúzov nízky počet. Podobne ako pre iné západné krajiny však bezpečnostné riziko predstavuje nielen návrat veteránov Islamského štátu do vlasti, ale aj ich štvavá propaganda šírená prostredníctvom sociálnych sietí, ktorej pôsobeniu sú vystavení mladí kanadskí moslimovia.

Útočník Bibeau, syn rozvedenej matky, ktorá je námestníčkou šéfa kanadského imigračného úradu, a Líbyjčana, prestúpil na islam iba pred niekoľkými rokmi. Jeho otec sa vrátil do Líbye a pred troma rokmi údajne bojoval aj v občianskej vojne. Bibeau figuruje v policajných záznamoch pre menšie delikty. Jeho známy ho označil za psychicky nevyrovnaného, vraj rozprával, že sa ho zmocňuje diabol. Istý čas Bibeau žil v Líbyi. Keď sa tam chcel vrátiť, aby študoval Korán a arabčinu, kanadské úrady mu odobrali cestovné doklady.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba #Kanada #Ottawa #Stephen Harper