Moskva už avizovala, že prezidentské a parlamentné voľby uzná; Kyjev aj jeho západní spojenci hlasovanie dôrazne odmietajú. Ukrajinský parlament zákonom z polovice septembra nariadil usporiadať začiatkom decembra v Donbase komunálne voľby, tie ale chcú vzbúrenci ignorovať.
Podľa Kremľa majú nedeľné voľby v separatistami obsadenej časti Doneckej a Luhanskej oblasti potvrdiť legitimitu povstaleckých administratívnych štruktúr, a posilniť tak postavenie separatistov v akýchkoľvek budúcich rokovaniach s Kyjevom. Ukrajina ale dáva najavo, že autoritu donbaských vodcov podporenú nelegálnymi voľbami neuzná. Riešenie krízy vidí v rozsiahlej decentralizácii správy východoukrajinských regiónov, ktorej základom by mali byť decembrové miestne voľby.
Hlasovať príde asi 60 percent, voliť môžu 16-roční
Voľby v Donbase sa budú konať týždeň po parlamentných voľbách na Ukrajine, v ktorých presvedčivo zvíťazili proeurópsky orientované strany. „Ľudové republiky“ však hlasovanie bojkotovali a plne sa sústredili na prípravu svojich vlastných volieb. Hlasovanie napriek tomu bude najskôr chaotické vzhľadom na pokračujúce prestrelky medzi povstalcami a armádou, sporom medzi jednotlivými vzbúreneckými skupinami a najmä kvôli veľkým presunom obyvateľstva spôsobeným vojnou.
Podľa prieskumov majú mať donbaské voľby o niečo vyššiu účasť než voľby ukrajinské, pri urnách sa vraj čaká takmer 60 percent ľudí s hlasovacím právom. Ignorovať hlasovanie chce však zhruba pätina voličov. Právo voliť budú mať všetci obyvatelia povstaleckých zón starší ako 16 rokov.
Rozhodnutie o znížení vekovej hranice separatisti odôvodnili tým, že obyvatelia Donbasu rýchlejšie dospievajú. Utečenci, ktorí sa pred vojnou uchýlili do ukrajinského vnútrozemia alebo do Ruska, môžu už od stredy hlasovať cez internet. Na overenie totožnosti vraj stačí odfotený pas.
Kandidujú miestni z „ľudovej republiky“
V Doneckej republike, kde má mať nový parlament stovku poslancov, kandidujú politické hnutia Donecká republika a Slobodný Donbas. O post prezidenta sa uchádza doterajší šéf „ľudovej republiky“ Alexander Zacharčenko, ktorý je vysokým favoritom, a tiež regionálni politici Jurij Sivokonenko a Alexander Kofman.
V Luhanskej „ľudovej republike“ kandiduje do parlamentu strana Mier Luhansku a hnutia Luhanský hospodársky zväz a Ľudový zväz. Na funkciu prezidenta kandidujú doterajší šéf samozvanej republiky Igor Plotnický, predseda povstaleckých odborov Oleg Akimov, „ministerka zdravotníctva“ Larisa Ajrapeťanová a podnikateľ Viktor Penner.
Niektorí žiadajú pre Donbas diktatúru
Nie všetci stúpenci „Nového Ruska“ s vykonaním volieb súhlasia. Ideológ veľkoruských radikálov Alexander Dugin v jednom z predvolebných komentárov napísal, že v Donbase pre demokraciu nie je miesto a v povstaleckých zónach by mala zavládnuť diktatúra. Pôsobenie volených orgánov by sa podľa Dugina malo povoliť až vtedy, keď separatisti vojensky ovládnu celé územie budúcej ríše, ktorá má vzniknúť na juhovýchode Ukrajiny.
Proti voľbám sa vo štvrtok vyslovil aj nepísaný vodca donbaských radikálov Igor Strelkov. „Nechápem, ako je možné organizovať voľby vo vojnovej situácii, keď je hlavné mesto Nového Ruska Doneck vystavené trvalému ostreľovaniu,“ uviedol Strelkov na tlačovej konferencii v Moskve.