Podľa odhadov hlasovalo pre lídra Luhanskej ľudovej republiky Igora Plotnického viac ako 63 percent voličov, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie úrady. Už v nedeľu večer ústredná volebná komisia uviedla, že v samozvanej Doneckej ľudovej republike sa stal najvyšším predstaviteľom Alexandr Zacharčenko s najmenej 81 percentami hlasov.
Z volieb na východe Ukrajiny má vzísť nové vedenie dvoch samozvaných republík a ich parlamenty.
Prečítajte si komentár Petra Javůrka Voľby ako zámienka.
Európska únia voľby v proruských oblastiach označila za prekážku pre mierový proces, naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky volieb rešpektovať.
„Rusko rešpektuje vôľu ľudu juhovýchodnej Ukrajiny. Zvolení predstavitelia získali mandát na riešenie praktických úloh s cieľom obnoviť normálny život v oblastiach,“ citovala agentúra Reuters z vyhlásenia ruského ministerstva zahraničia. Úrad zdôraznil potrebu zaviesť „fungujúci“ dialóg medzi ukrajinskými orgánmi a separatistickými regiónmi.
„Považujem dnešné prezidentské a parlamentné voľby v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike za novú prekážku na ceste k mieru na Ukrajine,“ uviedla vo svojom nedeľňajšom vyhlásení nová šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová. „Hlasovanie je nelegálne a nelegitímne a Európska únia ho neuzná,“ dodala s tým, že voľby sú v rozpore s dohodou z Minska, ktorú povstalci s ukrajinským vedením uzavreli začiatkom septembra.
Hlasovanie označili za nelegitímne aj OSN, Spojené štáty, Francúzsko či Nemecko, podľa ktorých ide o jasné porušenie mierovej dohody z Minska.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko voľby nazval „fraškou, ktorá sa odohráva pod hlavňami tankov a samopalov“. „Spolieham sa na to, že Rusko takzvané voľby neuzná, pretože sú jasným porušením minského protokolu z 5. septembra, ktorý podpísal aj zástupca Ruska,“ vyhlásil Porošenko.
SBU: Môže ísť o štátny prevrat
Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že v súvislosti s hlasovaním na Donbase začala vyšetrovanie. Podľa nej by to mohlo predstavovať porušenie zákona, ktorý zakazuje „aktivity smerujúce k násilnej zmene alebo zvrhnutia ústavného poriadku či prevzatia vlády“. Vodca samozvanej doneckej republiky na to kontroval oznámením, že ak bude SBU vyšetrovať možný prevrat, mala by sama čeliť vyšetrovaniu kvôli podozreniam zo spáchania genocídy kvôli údajným útokom ukrajinskej armády na civilistov.