Kyjev stále delí posty, separatisti v tom majú jasno

Voľby v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike dokazujú, že ruská strana odmieta realizovať dohody z Minska, vyhlásil v pondelok Alexandr Turčinov, predseda ukrajinského parlamentu. Konkrétne ide o Minský protokol z 5. septembra obsahujúci 12 bodov a jeho vojenskú konkretizáciu v podobe Minského memoranda s deviatimi paragrafmi.

04.11.2014 08:18
Doneck, voľby Foto:
Záujem voličov o účasť na nedeľňajšom hlasovaní potvrdzovali aj v Donecku dlhé rady pred volebnými miestnosťami.
debata (50)

„Jedinou cestou k zachovaniu našej územnej celistvosti a nedotknuteľnosti je zvýšenie obranyschopnosti štátu, nášho vojenského potenciálu, vybavenie ozbrojených síl, Národnej gardy a osobitných práporov modernými zbraňami a technikou,“ cituje agentúra UNIAN šéfa snemovne.

Ukrajina je už iná

Z juhovýchodu Donbasu však zaznievajú hlasy, podľa ktorých je celistvosť Ukrajiny v podobe do občianskej vojny už minulosťou. Dokonca aj západná tlač píše o „zinscenovaní štátnosti“ či o „exporte ruskej imitácie demokracie“.

„Donbas sa po voľbách definitívne oddelil od Ukrajiny,“ povedal v tejto súvislosti počas vyhlasovania výsledkov hlasovania v DĽR predseda ústrednej volebnej komisie Roman Ľagin. Podľa víťaza volieb v LĽR Igora Plotnického to však neznamená koniec dialógu s Kyjevom. „Boli sme vždy naň pripravení. Nikdy sme ho neodmietali. To oni sa tvária, že sú legitímnymi predstaviteľmi a my sme vraj nezákonné subjekty. Ibaže to nie je tak,“ cituje agentúra RIA Novosti šéfa LĽR Plotnického. Podľa neho, ak bude treba, tak sú pripravení rokovať aj do rána.

„Ak bude treba, tak sa budeme stretávať, riešiť problémy, ale cestou rozhovorov. Je to lepšie, ako bojovať,“ dodal Plotnickij. Zároveň si neodpustil poznámku: „Vládna moc v Kyjeve nás vlastne dávno uznala, pretože v písomnej korešpondencii začína oslovením: Hlave Luhanskej ľudovej republiky. Ibaže nemajú potrebnú odvahu ani silu povedať na medzinárodnej scéne: Áno, je to tak.“

Viac ako milión pod hlavňami tankov?

Kyjev, rovnako ako Brusel, ale aj USA, odmietajú uznať výsledky hlasovania, ktoré podľa ich organizátorov dali legitimitu vládnej moci na území kontrolovanom odporcami ukrajinského politického vedenia v Kyjeve.

Prezident Petro Porošenko charakterizoval hlasovanie, na ktorom sa len v DĽR zúčastnilo okolo milióna voličov, ako „frašku pod hlavňami tankov a samopalov“. Niekoľkohodinové rady pred volebnými obvodmi však hovoria o niečom inom. Rovnako kríva aj kritika povstalcov, podľa ktorej porušujú Minský protokol z 5. septembra týkajúci sa volieb do „lokálnej vlády v Donecku a Luhansku“.

Nielen Rusko pritom upozorňuje, že výsledky hlasovania treba rešpektovať ako vôľu obyvateľov oboch oblastí. Subjektov, ktoré ešte v apríli vyhlásili vlastné republiky. Vari jediným „porušením“ zo strany vzbúrencov je, že voľby do samospráv v oboch oblastiach plánoval Kyjev uskutočniť až začiatkom decembra. Teda po celoukrajinských predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa konali 26. októbra.

Stále chýbajú oficiálne výsledky

V Kyjeve majú dnes starosti s vlastnými voľbami. Ukrajinská ústredná volebná komisia sa neponáhľa. Chýbajúce jediné percento volebných hlasov jej bráni vyhlásiť konečný verdikt volieb. Dokonca ho môže vyhlásiť až o dva týždne. Už dnes sa však tuho bojuje o miesta vo vedení hlavne v parlamente. Víťaz Ľudový front premiéra Arsenija Jaceňuka chce napríklad presadiť za predsedu snemovne svojho človeka, zatiaľ čo druhý v poradí zisku hlasov Blok Petra Porošenka zase Vladimira Grojsmana, doterajšieho podpredsedu vlády a stúpenca reforiem a decentralizácie.

Podľa ukrajinských médií nie je uzavretá ani otázka premiérskeho postu. A to napriek tomu, že vzápätí po voľbách lídri oboch vedúcich strán informovali o nájdení kompromisu. Nech už dopadne delenie moci akokoľvek a do parlamentu okrem známych tvárí z minulosti zasadnú aj „noví, mladší a revolučnejší“, ale často neskúsení politici, nečaká Ukrajincov, podľa kyjevského politológa Michaila Pogrebinského, zatiaľ nič dobré.

„Od nového zloženia parlamentu nečakám konštruktívne riešenia. Aj keď nádej vždy existuje. Ibaže spoločensko-politická situácia na Ukrajine je dnes veľmi blízka katastrofickej. Okrem iného to znamená, že nielen poslanci budú musieť zmäkčiť protiruskú rétoriku. Diktuje to napríklad logika pudu sebazáchovy. Otázkou však je, či sa jej budú držať,“ dodal Pogrebinskij.

Z Minského protokolu podpísaného 5. septembra

  • „Decentralizovať silu vrátane prijatia nového zákona v Ukrajine o predbežnej procedúre pre lokálne vlády v Donecku a Luhansku (zákon o osobitnom štatúte).“
  • „Skoré miestne voľby sú dôležité pre osobitný štatút oboch regiónov."
  • "Kyjev musí pokračovať v celoštátnom dialógu.“

Po zrátaní všetkých volebných lístkov

Voľby v DĽR
Volebná účasť: približne milión voličov
Zisk hlasov: 1.Alexandr Zacharčenko: 765 340 (78 %) 2.Alexandr Kofman: 111 024 (11 %) 3.Jurij Sivokonenko: 93 280 (9 %) Strany a hnutia: 1.Donecká republika: 662 752 hlasov (68,70 %) 2.Slobodný Donbas: 306 892 hlasov (31,30 %)

ZDROJ: ÚSTREDNÁ VOLEBNÁ KOMISIA DĽR

Voľby v LĽR
Volebná účasť: 68,70 %
Zisk hlasov: 1.Igor Plotnickij (63,04 %) 2.Oleg Akimov (15,12%) 3.Viktor Penner (10,08 %) 4.Larisa Ajrapeťanová (7,28 %) Víťazná strana: Mier Luhansku (69,46)

ZDROJ: ÚSTREDNÁ VOLEBNÁ KOMISIA LĽR

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 50 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #voľby #Ukrajina #proruskí separatisti