V Mexiku demonštrovali pre zmiznutých študentov

Demonštranti v mexickom štáte Guerrero podpálili počas búrlivých sobotňajších protestov niekoľko automobilov a zápalnými fľašami zaútočili na budovu miestneho guvernéra.

09.11.2014 09:42
Mexiko, demonštrácie Foto: ,
Demonštranti protestovali aj pred prezidentským palácom v hlavnom meste.
debata

Reagovali tak na informácie úradov, že študentov, ktorí zmizli na konci septembra, zrejme zabili členovia jedného z miestnych gangov, napísala agentúra AFP.

Mexický generálny prokurátor Jesús Murillo v piatok oznámil, že zadržali niekoľko členov gangu, ktorí sa priznali, že väčšinu ľudí zo skupiny 43 študentov zabili a potom ich mŕtvych a niektorých aj živých zhromaždili spolu s pneumatikami a ďalším horľavým materiálom na skládke pri meste Igualy, kde ich zapálili.

Zvyšky tiel potom údajne nahádzali do rieky v tesnej blízkosti skládky. „Chceme to isté ako vždy. Chceme vidieť našich kamarátov živých,“ uviedol počas sobotňajšej demonštrácie jeden zo študentov. Na demonštrácii sa zúčastnilo zhruba 300 mladých ľudí. Na sídlo guvernéra hádzali kamene a zapálili približne 10 automobilov vrátane jedného policajného auta.

Aj keď prokurátor Murillo oznámil, že všetci študenti, ktorí zmizli 26. septembra, sú pravdepodobne mŕtvi, ich rodičia a spolužiaci tomu odmietajú uveriť. Čakajú vraj na výsledky testov DNA od nezávislých expertov.

Od roku 2007 v Mexiku zahynulo v násilí spojenom s činnosťou rôznych gangov približne 100-tisíc ľudí. Práve štát Guerrero, kde leží aj známe prímorské letovisko Acapulco, patrí k oblastiam, ktoré sú najviac postihnuté vlnou násilia spojeného s obchodom s drogami, únosmi a vydieraním.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #demonštrácie