Islamský štát chce rozšíriť svoj kalifát aj do Saudskej Arábie

Líder extrémistickej skupiny Islamský štát Abú Bakr al-Bagdádí je presvedčený, že jeho "kalifát" sa rozšíri do celého arabského sveta a najnovšie vyzval na útoky proti Saudskej Arábii. Sedemnásťminútový zvukový záznam s jeho prejavom skupina zverejnila vo štvrtok.

13.11.2014 21:16
ISIL, Islamský štát, IS, islamisti Foto:
Islamisti z hnutia Islamský štát sa netaja svojimi veľkými cieľmi. Chcú ovládnuť celý arabský svet, najnovšie vyzvali na útoky na Saudskú Arábiu.
debata (13)

Stalo sa tak necelý týždeň po údajnom leteckom útoku Spojenými štátmi vedenej koalície proti vysokopostaveným členom Islamského štátu. Niektoré médiá pritom informovali, že terčom náletov mal byť aj samotný al-Bagdádí, ktorý pri nich utrpel zranenia. USA však túto informáciu nevedeli ani potvrdiť, ani vyvrátiť.

Nahrávka s al-Bagdádího hlasom nie je datovaná, je súčasťou je však narážka na rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obamu o vyslaní ďalších 1600 vojakov do Iraku. Ak je autentická, vyrobili ju teda pravdepodobne najskôr 7. novembra.

Islamský štát už obsadil rozsiahle časti Iraku a Sýrie, kde vyhlásil islamský kalifát. Na obsadených územiach sunnitskí povstalci terorizujú najmä obyvateľstvo, ktoré patrí k inému etniku či náboženskej skupine. Americká armáda začala bombardovať pozície Islamského štátu v Iraku 8. augusta. K operácii sa postupne pridali niektoré európske štáty, Kanada aj Austrália. V septembri USA a niektoré arabské krajiny odštartovali letecké operácie proti sunnitským islamistom aj v susednej Sýrii.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Saudská Arábia #Islamský štát #kalifát
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy