V Číne zatkli bývalého šéfa národnej bezpečnosti

V Číne v piatok zatkli bývalého šéfa pre vnútornú bezpečnosť Čoua Jong-čchanga a vyhodili ho aj z vládnej komunistickej strany.

05.12.2014 20:40
debata (6)

Dôvodom sú obvinenia z prijímania úplatkov výmenou za poskytnutie štátnych tajomstiev. Sedemdesiatje­denročný Čou je najvyššie postaveným čínskym komunistom zatknutým od nástupu prezidenta Sia Ťin-pchinga, ktorý si ako jeden z hlavných cieľov stanovil práve boj proti korupcii. Podľa agentúry Reuters je politik dokonca najvyššie postaveným čínskym predstaviteľom obvineným z prijatia úplatkov od roku 1949, keď v Číne moc uchopila komunistická strana.

„Vyšetrovatelia zistili, že Čou vážne porušil stranícku a politickú disciplínu a dôveru,“ informuje oficiálna tlačová agentúra Sinchua. „Zneužil svoje funkcie v prospech iných a prostredníctvom svojej rodiny prijal obrovské úplatky,“ uvádza sa ďalej v správe. „Jeho správanie vážne podkopalo stranícku povesť, významne poškodilo ciele strany a ľudu a malo vážne dôsledky,“ dodala Sinchua.

Čou bol členom takzvaného politbyra, teda výkonného orgánu čínskej komunistickej strany a ako šéf pre vnútornú bezpečnosť pôsobil do roku 2012, keď odišiel do dôchodku. Na verejnosti ho naposledy videli pred viac ako rokom.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína