„Za formálne deklarovaným cieľom donútiť nás k zmene pozície voči Ukrajine je zjavný a prakticky neskrývaný cieľ vytvoriť sociálno ekonomické podmienky pre zmenu moci v Rusku,“ citovala agentúra zástupcu šéfa ruskej diplomacie. Takýto vývoj sa stal „jednou zo zahraničnopolitických priorít Washingtonu“, dodal.
Rjabkov vláde USA tiež vyčítal, že k jej prioritám tiež „vždy patrilo úsilie odtrhnúť od Ruska krajiny SNŠ“, teda republiky bývalého Sovietskeho zväzu. A táto snaha sa podľa neho „od začiatku tohto roka objavila s novou silou a v mimoriadne agresívnej forme“.
Ruský diplomat poslancom ďalej povedal, že prekonanie situácie vzniknutej ukrajinskou krízou a zavedením sankcií voči Rusku potrvá dlho. „Neviem povedať, či ide teraz o novú ‚studenú vojnu‘, a ako dlho terajšie obdobie potrvá. Ale viem jedno, dostať sa zo situácie s americkými sankciami nám potrvá mnoho rokov,“ uviedol.
V tejto súvislosti pripomenul štyridsaťročné trvanie takzvaného Jackson-Vanickovho dodatku, ktorý obmedzoval obchod Američanov s Moskvou a bol zrušený len pred dvoma rokmi.
Námestník ministra Sergeja Lavrova však poslancov uistil, že Moskva považuje sankcie USA za ilegálne a do žiadnych rozhovorov o kritériách za ich zrušenie vstupovať nebude.
Rjabkov dal tiež najavo presvedčenie, že Spojeným štátom potrvá desaťročia, kým uznajú, že Krym je súčasťou Ruskej federácie. Rovnako ako im vraj dlho trvalo „uznanie vstupu pobaltských štátov do Sovietskeho zväzu“.