Browna v auguste zastrelil strážnik vo Fergusone v štáte Missouri, Garnera, ktorý bol podozrivý z predaja nezdanených cigariet, v júli strážnik pri zásahu udusil. V oboch prípadoch veľká porota odmietla zasahujúcich policajtov obviniť.
Do sobotňajšej demonštrácie v hlavnom meste sa ľudia zapojili s transparentmi „Na černošských životoch nezáleží“ a „Koho chránite? Komu slúžite?“. V dave demonštrantov sa objavil aj nápis „Nemôžem dýchať“, čo boli údajne posledné Garnerove slová pred násilnou smrťou. Účastníci pochodu žiadajú reformu zákona o polícii a volajú po potrestaní prípadov údajnej policajnej brutality.
Protesty, v niektorých prípadoch násilné, prepukli v USA v novembri, kedy porotcovia v oboch kontroverzných prípadoch odmietli zasahujúcich policajtov obviniť. Americkí politici a policajní velitelia vidia riešenie skôr v zlepšení policajného výcviku ako v trestoch, v inštalácii povinných kamier na uniformy strážcov poriadku a v zmene niektorých zákonov.
Ľudia pískali pred policajnými stanicami
Washingtonský pochod organizuje mnoho amerických organizácií na ochranu občianskych práv, najmä Sieť pre celonárodnú akciu či Mestská liga. V Kapitole chcú demonštranti odovzdať poslancom petíciu so žiadosťou o zmenu legislatívy.
Protestné akcie sa pripravujú aj v mnohých ďalších amerických mestách. Už v piatok večer ukázali protestujúci v New Yorku strážcom zákona svoj hnev pískaním pred policajnými stanicami po celom meste.
Pred policajnou stanicou v newyorskej štvrti Harlem sa stretlo asi tridsať obyvateľovi, ktorí pískali na píšťalky. „Sme tu, pretože policajti z tohto okrsku bežne a pravidelne obťažujú ľudí z nášho bytového domu,“ uviedol organizátor akcie, 59-ročný Kevin Lee. K podobným protestom došlo aj v štvrtiach Bronx a Queens.
Demonštranti sa v piatok zišli aj na Times Square, kde držali transparenty s menami viac ako sto ľudí, ktorí sa údajne stali obeťami policajného násilia. Asi stovka ľudí sa zhromaždila aj na dolnom Manhattane pred newyorskou radnicou.