Švédi a Dáni si predvolali ruských veľvyslancov kvôli ohrozeniu lietadla

Vlády Švédska a Dánska si v pondelok predvolali ruských veľvyslancov, aby im tlmočili protest voči vypnutiu vysielacieho systému v ruskom vojenskom stroji, čo podľa Štokholmu v piatok takmer rezultovalo do stretu s civilným lietadlom nad Baltským morom.

15.12.2014 19:14
debata (131)

Obe krajiny oznámili diplomatom Ruska, že takáto situácia je medzinárodnom vzdušnom priestore neprípustná. Posádka ruského bojového stroja neidentifikovaného typu podľa Švédska vypla svoj vysielací systém, aby ho nezachytili komerčné radarové systémy. Ruská vláda to však v nedeľu poprela.

Obe lietadlá boli podľa údajov Kremľa v čase vzájomného preletu vzdialené od seba najmenej 70 kilometrov. Podľa Moskvy vojenské lietadlo nad oblasťou prelietavalo v súlade s medzinárodnými štandardmi a let škandinávskych aerolínii z dánskej Kodane do poľskej Poznane neohrozil.

Švédska vláda si ruského veľvyslanca predvolala aj v septembri. Vtedy sa jej nepáčilo narušenie vzdušného priestoru dvoma ruskými bojovými strojmi nad ostrovom Öland v Baltskom mori. Škandinávska krajina vo svetle diania na juhovýchode Ukrajiny už avizovala posinenie svojej vojenskej pripravenosti a zvýšenie výdavkov na armádu.

131 debata chyba
Viac na túto tému: #Dánsko #Švédsko #ruské stíhačky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy