Cameron: Británii hrozí podobný útok ako v Sydney

Veľká Británia sa kedykoľvek môže stať dejiskom útoku osamoteného vlka, ako tomu bolo tento týždeň v austrálskom Sydney. Varoval pred tým dnes podľa agentúry Reuters britský premiér David Cameron.

16.12.2014 22:21
David Cameron Foto: ,
Britský premiér David Cameron.
debata (7)

Činom ľudí, ktorí sa sami radikalizujú pri internete, je ťažké zabrániť, zdôraznil premiér.

V pondelok ozbrojený útočník iránskeho pôvodu Man Haron Monis držal v jednej z kaviarní v centre Sydney niekoľko rukojemníkov. Dráma sa skončila až po 16 hodinách, keď pri policajnom zásahu zahynul útočník aj dvaja jeho zajatci. Podľa austrálskeho premiéra Tonyho Abbotta bol Monis hlboko narušený jedinec, ktorého polícia nemala na svojom zozname sledovaných teroristov.

„Hrozby, ktorým čelíme, rozhodne zahŕňajú onen druh samospúštacích, niekedy celkom náhodných útokov, ktoré sa môžu v Británii odohrať v ktorúkoľvek chvíľu,“ povedal Cameron poslancom na otázku, ako blízko je Británia podobnému útoku, aký sa stal v Sydney.

„Ľuďom, ktorí sa sami radikalizujú na internete a potom náhle robia otrasné veci, tým je oveľa ťažšie sa brániť,“ vyhlásil Cameron.

Británia v auguste zvýšila svoju protiteroristickú pohotovosť na druhý najvyšší stupeň a v novembri britské úrady varovali, že krajina čelí najväčšej teroristickej hrozbe v histórii kvôli radikalizovaným Britom, ktorí sa vracajú z bojov v Sýrii a v Iraku.

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Veľká Británia #David Cameron #sydney