Po návrate z oblasti epidémie vo štvrtok stanicu BBC povedal, že sa v boji proti chorobe výrazne pokročilo, ale že si jej zdolanie vyžiada ešte nejaký čas.
„Epidémia eboly je tam stále veľmi silná. Ľudia stále umierajú, objavujú sa stále nové prípady. Musíme sa pripraviť na dlhé úsilie … asi po celý rok 2015,“ odhadol belgický vedec, ktorý zastáva významné funkcie v OSN a Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
Terajšia epidémia eboly je nejsmrtelnejšiaí od objavenia vírusu v roku 1976. Už si podľa WHO vyžiadala viac ako 7500 obetí z celkového počtu najmenej 19 340 nakazených. Obete pochádzajú najmä z troch západoafrických krajín Sierra Leone, Libéria a Guinea. Niekoľko ľudí ale už skôr zomrelo aj v Nigérii, Mali, Španielsku a USA.
Teraz sa v Afrike začali testovať americké vakcíny proti ebole a prvé výsledky sú podľa lekárov sľubné. Po dobrovoľníkoch z USA vedci vykonali skúšky aj na vzorke dospelých Uganďanov. Vakcína je údajne účinnejšia ako ostatné prípravky testované na ľuďoch pôvodom z Afriky, informoval medicínsky časopis The Lancet.
Podľa predbežných záverov amerického Národného ústavu zdravia (NIH) je vakcína bezpečná a vyvolala imunitnú reakciu ako u amerických, tak u ugandských dobrovoľníkov. Cieľom podania vakcín je vyvolať imunitnú reakciu a tvorbu protilátok, ktoré by s infekciou dokázali bojovať. Proti ebole žiadna vakcína zatiaľ neexistuje. Okrem aktuálne testovanej NIH je v procese klinických skúšok ešte niekoľko ďalších.