Taliansko má kontrolu nad loďou s údajne stovkami utečencov

Talianska pobrežná hliadka v utorok večer prevzala kontrolu nad loďou s moldavskou vlajkou, ktorá podľa odhadov úradov preváža okolo 600 utečencov, vrátane žien a detí, a to zrejme zo Sýrie. Plavidlo zrejme včas opustili pašeráci ľudí, pretože taliansky výsadok šiestich mužov z dvoch vrtuľníkov nenarazil na žiadny odpor. Informovala o tom talianska spravodajská televízia Rai News.

30.12.2014 13:19 , aktualizované: 22:36
debata (1)

Nákladné plavidlo Blue Sky M, ktoré pôvodne mierilo do chorvátskej Rijeky, sa podľa medzinárodného systému automatickej identifikácie lodí priblížilo do vzdialenosti niekoľkých kilometrov od brehov južného Talianska. Pobrežná hliadka potom manévrovala loď od útesov miestneho prírodného parku neďaleko prístavu Leuca. Z Tarentu jej bol vyslaný naproti remorkér, ktorý ju má bezpečne dotiahnuť do prístavu Gallipoli. Blue Sky M by tam mala doraziť okolo polnoci.

Podľa talianskych médií majú tamojšie úrady podozrenie, že prevádzači ľudí, ktorí ovládali loď, ju v medzinárodných vodách opustili a nasmerovali ju na taliansku pevninu pomocou autopilota. Zo satelitného systému monitorovania lodí je zrejmé, že k prípadnej záchrane osadenstva plavidla boli v oblasti mobilizované najmenej tri lode, ktoré podozrivé plavidlo sprevádzali na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Z plavidla bol niekoľko hodín predtým, pri gréckom ostrove Korfu, vyslaný núdzový signál, ale podľa gréckych úradov bola loď technicky v poriadku. S kapitánom komunikoval podľa gréckych médií vrtuľník gréckej pobrežnej stráže aj vojnová fregata Navarino. Veliteľ lode vraj ubezpečil, že nemá žiadny problém a že smeruje do Talianska.

Po informácii o núdzovom telefonáte, keď loď bola neďaleko ostrova Othonoi severozápadne od Korfu, sa vyrojili špekulácie, že na palube lode sú stovky migrantov, prípadne ozbrojenci.

Neďaleko ostrova Korfu sa v nedeľu nachádzal aj trajekt Norman Atlantic, na ktorom vypukol požiar. Za dramatických okolností z neho evakuovali vyše 400 ľudí a podľa posledných informácií si nehoda vyžiadala 11 obetí. Panujú ale nejasnosti ohľadom toho, koľko vlastne pasažierov bolo na palube a počet mŕtvych sa tak ešte môže zvýšiť.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #loď #ozbrojenci #Korfu #núdzový signál