Oliver Stone: Ako neonacisti a CIA vyhnali Janukovyča z Ukrajiny

, 31.12.2014 15:17

Nie, nejde o silvestrovský žart ako by sa dnes možno mohlo zdať. Svetoznámy hollywoodský režisér Oliver Stone totiž skutočne plánuje nakrútiť dokumentárny film o udalostiach súvisiach s dianím na kyjevskom Majdane koncom roku 2013 a na začiatku roku 2014.

Hollywoodský režisér Oliver Stone plánuje...
Hollywoodský režisér Oliver Stone plánuje nakrútiť dokumentárny film o udalostiach súvisiach s dianím na kyjevskom Majdane koncom roku 2013 a na začiatku roku 2014. Autor: SITA/AP

Ako konštatovala agentúra UNIAN, dokument má zobrazovať, ako „neonacisti a CIA vyhnali Janukovyča z Ukrajiny“.

„Okrem iného som v Moskve štyri hodiny spovedal bývalého prezidenta Viktora Janukovyča,“ napísal Stone na jednej zo sociálnych sietí a svoj príspevok doplnil aj dvomi fotografiami, na ktorých je spoločne s ukrajinským exprezidentom. Podľa renomovaného režiséra existujú dôkazy o „aktívnej účasti zahraničných elementov vrátane CIA“, ale aj dôkazy týkajúce sa zavraždenia desiatok policajtov a demonštrantov na Majdane. Podľa Stonea svedkami spomínaných udalostí sú Janukovyč ako aj mnohí vedúci predstavitelia ukrajinských bezpečnostných síl.

„Janukovyč bol legitímne zvoleným ukrajinským prezidentom, kým ho 22. februára nezbavili vládnutia. Pripravovaný film bude obsahovať aj tieto podrobnosti,“ načrtol možný obsah plánu Stone. „Už teraz je ale zjavné, že tzv. ostreľovači, ktorí zabili 14 policajtov a 85 civilistov ako aj 45 demonštrantov, konali na popud tretej strany,“ vyjadril presvedčenie Stone s tým, že Janukovyč vidí za spomínanou streľbou CIA. Situáciu na Ukrajine prirovnáva Stone k pokusom zvrhnúť v roku 2002 venezuelský režim Huga Chavéza a v roku 2014 k rovnakému pokusu proti Chavézovmu nástupcovi Nicolásovi Madurovi.

Hollywoodský režisér Oliver Stone na sociálnej...
Hollywoodský režisér Oliver Stone na sociálnej sieti zverejnil fotografiu, na ktorej sa rozpráva s ukrajinským exprezidentom Viktorom Janukovyčom. Autor: facebook.com

„V snahe zvrhnúť legitímnu vládu stačí urobiť chaos. Ako to CIA urobila napríklad v roku 1953 v Iráne alebo v Čile v roku 1973. Ide o americkú metódu tzv. mäkkej sily pod kódovým označením Zmena režimu 101,“ napísal režisér Stone. Napríklad v prípade Ukrajiny, konkrétne streľby na Majdane, sa podľa neho v západných médiách masaker prezentoval ako výsledok nestabilnej a tvrdej proruskej vlády Janukovyča. Stone je presvedčený, že na zvrhnutí hlavy štátu sa podieľali aj ozbrojení neonacisti, ktorí vyhrážkami, že zabijú Janukovyča, ho prinútili opustiť krajinu.

„Televízne kanály na Západe neinformujú o skutočnom vývoji udalostí. Informujú nepravdivo, skreslene. Verím, že pravda napokon vyjde na povrch aj na Západe. A stane sa to včas, kým je ešte možnosť zastaviť šialenstvo,“ dodal americký režisér.

Oliver Stone ešte v novembri navštívil Moskvu, aby dokončil scenár filmu pod titulkom The Snowden Files o bývalom spolupracovníkovi špeciálnych služieb USA Eduardovi Snowdenovi. Počas návštevy zároveň potvrdil, že nemieni nakrútiť dokument aj o Vladimirovi Putinovi, ale rád by vraj s ním urobil rozhovor.

„Chcel by som sa s ním pozhovárať, aby som sprostredkoval názor, ktorý Američania nechcú počuť,“ informoval Stone. Zároveň vyjadril presvedčenie, podľa ktorého treba venovať pozornosť nie „Rusom na Kryme“, ale „Američanom na Ukrajine“. „Ak na Západe hovoria o dianí na Ukrajine, tak najčastejšie spomínajú tému Rusko na Kryme. Pritom oveľa dôležitejšie je hovoriť na tému USA na Ukrajine.“

Medzi doterajšími filmovými hrdinami z dielne Olivera Stonea sú aj Richar Nixon, John Kennedy, George Bush či Hugo Chavéz.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dokumentárny film #Viktor Janukovyč #Oliver Stone
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku