Britský premiér Cameron chce skorší termín pre referendum o EÚ

Britský premiér David Cameron povedal, že by chcel uskutočniť referendum o zotrvaní krajiny v Európskej únii skôr než v roku 2017, ako doteraz plánoval. Európskych lídrov pritom opätovne varoval pred odchodom Británie z európskeho bloku, ak nebudú uskutočnené reformy, ktoré požaduje.

04.01.2015 22:09
debata (28)

Vyjadril sa tak v televíznom rozhovore niekoľko dní pred rokovaním s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Bol by som rád, ak by sme to mohli spraviť skôr. Čím skôr budem môcť splniť záväzok o prerokovaní (podmienok) a referende, tým lepšie,“ povedal pre stanicu BBC.

Za to, aby Británia zostala v EÚ, žiada britský premiér prijatie reforiem, ktorých súčasťou by bolo aj obmedzenie počtu prisťahovalcov. Ak sa mu to nepodarí a jeho Konzervatívna strana zostane pri moci aj po májových voľbách, sľúbil vypísať referendum o ďalšom zotrvaní v bloku v roku 2017.

Cameron bude s Merkelovou diskutovať o reformných plánoch v stredu v Londýne. Merkelová už viackrát dala najavo, že nepripustí oslabenie pravidiel pre voľný pohyb pracovných síl v únii.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Veľká Británia #David Cameron