V rozhovore s poľskou premiérkou Ewou Kopaczovou to vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Kyjev je podľa neho ochotný zúčastniť sa aj na stretnutí ministrov zahraničia v takzvanom normandskom formáte, teda za účasti Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska.
Zasadnutie kontaktnej skupiny, ktoré združuje zástupcov Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalcov, bolo prednedávnom v Minsku kvôli vzájomným nezhodám zrušené a odložené na neurčito. Moskva dala cez víkend najavo, že sa „všetkými prostriedkami“ usiluje o to, aby sa skupina zišla tento týždeň.
„Znovu zdôrazňujem, že sme pripravení na okamžité zvolanie trojstrannej kontaktnej skupiny a na zasadnutie ministrov zahraničia v normandskom formáte,“ povedal Porošenko Kopaczowej. „Sme pripravení aj na summit v rovnakom formáte v Astane alebo na akomkoľvek inom mieste, ktorý by zabezpečil podpis harmonogramu plnenia minských dohôd,“ dodal.
Astanský summit Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka, pôvodne naplánovaný na 15. január, odvolali Paríž a Berlín dovtedy, kým bude zrejmý hmatateľný pokrok v rokovaniach o ukrajinskej kríze.
O harmonograme plnenia minuloročných minských dohôd, ktorých súčasťou je okrem prímeria aj stiahnutie výzbroje z línie frontu, výmena zajatcov a správna decentralizácia Donbasu, hovoria v poslednej dobe aj povstalci. Ruská agentúra TASS oznámila, že vedúci predstavitelia luhanských a doneckých vzbúrencov už podobný dokument podpísali. Nie je ale zrejmé, či jeho text zodpovedá predstavám Kyjeva.
Moskva vyzýva na stiahnutie vojenskej techniky v Donbase
Rusko počas dňa opätovne vyzvalo ukrajinskú armádu a jednotky donbaských povstalcov, aby sa dohodli na stiahnutí ťažkej vojenskej techniky z bojovej línie v Doneckej a Luhanskej oblasti. Ministerstvo zahraničia sa pritom odvolalo na posolstvo šéfa Kremľa Vladimira Putina z minulého týždňa, v ktorom prezident svojmu ukrajinskému partnerovi Petrovi Porošenkovi navrhol plán oddelenia vojsk.
„Dôrazne vyzývame bojujúce strany, aby využili reálne možnosti stiahnutia smrtonosných zbraní zo zóny konfliktu, a odvrátili tak riziko ďalších obetí medzi civilným obyvateľstvom,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničia. „Je to teraz absolútna priorita. Realizácia tohto kroku prispeje k upevneniu dôvery a vytvorí priaznivé podmienky pre splnenie ďalších ustanovení minských dohôd,“ konštatuje sa vo vyhlásení.
Podľa ukrajinských expertov stiahnutie zariadení, ktoré bolo súčasťou septembrových dohôd uzatvorených v Minsku, naráža na rozpory v otázke harmonogramu a vedenie bojovej línie, od ktorej by mali bojujúce strany ustúpiť. Moskva napríklad trvá na tom, že donecké letisko, o ktoré zvádzajú obe strany tvrdé boje, podľa minských dohôd pripadá povstalcom. Kyjev na ruské výhrady nereaguje alebo ich odmieta.