V poškodenej jadrovej elektrárni Fukušima zahynul robotník

20.01.2015 10:25
Fukušima, Japonsko, jadrová elektráreň, cunami,...
Muž, ktorý sa podieľal na stabilizácii elektrárne, spadol do nádrže na kontaminovanú vodu. Autor:

V japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú v roku 2011 poškodilo zemetrasenie a cunami, zahynul v utorok jeden z robotníkov. Informovala o tom agentúra AP. Muž, ktorý sa podieľal na stabilizácii elektrárne, spadol do nádrže na kontaminovanú vodu.

Pri zemetrasení a cunami v marci 2011 zlyhalo v atómovej elektrárni Fukušima chladenie, čo spôsobilo, že sa roztavili jadrá troch reaktorov a do okolia unikla rádioaktivita. Odvtedy má zariadenie problémy, predovšetkým s únikmi rádioaktívnej vody. Tá sa po použití na ochladenie reaktorov skladuje v nádržiach.

Spoločnosť TEPCO, ktorá je prevádzkovateľom elektrárne, oznámila, že päťdesiatpäťročný robotník podľahol v utorok skoro ráno početným zraneniam, keď prepadol otvorom na vrchole desať metrov vysokej nádrže. Bol jedným z troch zamestnancov, ktorí vykonávali kontrolu nádrže. Príčina nešťastia sa vyšetruje.

Na zabezpečení jadrovej elektrárne pracuje...
Na zabezpečení jadrovej elektrárne pracuje takmer 7-tisíc robotníkov. Autor: SITA/AP

Na zabezpečení jadrovej elektrárne pracuje takmer 7-tisíc robotníkov. Medzi aprílom a novembrom minulého roka bolo pri práci v elektrárni zranených 40 ľudí, zatiaľ čo o rok skôr len 12. To podľa agentúry AP vyvoláva rastúce obavy ohľadom nedostatočných bezpečnostných opatrení.

Únik rádioaktivity po zemetrasení si vynútil evakuáciu takmer 100-tisíc ľudí z okolia elektrárne, ktorí sa do svojich domovov zatiaľ nemôžu vrátiť. Nešťastie bolo najväčšou nukleárnou katastrofou od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986.

#robotník #smrť #Fukušima #rádioaktivita #cunami
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku