Fio bankaFio banka

Obama žiada USA pre strednú triedu

Prezident USA Barack Obama obrátil list. V tradičnej Správe o stave Únie v Kongrese vyhlásil, že po rokoch vojen a hospodárskych problémov svitá pre Spojené štáty optimistickejšia budúcnosť.

22.01.2015 09:30
Barack Obama, USA, správa o stave únie, Kongres Foto: ,
Barack Obama
debata (15)

"Tieň krízy pominul a stav únie je silný. Po prelomovom roku pre Ameriku naša ekonomika rastie a pracovné miesta vznikajú najrýchlejšie od roku 1999. Úroveň nezamestnanosti je nižšia, ako bola pred finančnou krízou,“ povedal v utorok večer Obama. "Po prvý raz od 11. septembra 2001 nebojujeme v Afganistane. Pred šiestimi rokmi takmer 180-tisíc amerických vojakov slúžilo v Iraku a Afganistane. Dnes ich je tam menej ako 15-tisíc,“ pripomenul vládca Oválnej pracovne.

Pre amerického prezidenta to bol šiesty prejav o stave Únie, odkedy roku 2008 prvý raz zvíťazil v súboji o Biely dom. Reči jednoznačne dominovala domáca ekonomika, kde Obama upriamil pozornosť na zlepšujúci sa stav hospodárstva. Zároveň však viac ráz upriamil pozornosť na príjmovú nerovnosť a potvrdil, že chce viac zdaňovať bohatých.

"Ako Američania nemáme problém s platením spravodlivého podielu na daniach, keď tak robia všetci,“ povedal prezident. "Príliš dlho však lobisti ovplyvňovali daňové zákony, aby v nich boli medzery, čo niektorým korporáciám umožnilo neplatiť nič, kým ďalší odvádzali všetko,“ pripomenul Obama.

Podľa šéfa Bieleho domu musí fungovať ekonomika založená na existencii strednej triedy. "Je to myšlienka, že táto krajina sa má najlepšie, keď každý dostane spravodlivú príležitosť, keď každý získa spravodlivý podiel, keď všetci hrajú podľa rovnakých pravidiel,“ vyhlásil Obama za potlesku najmä predstaviteľov svojej Demokratickej strany. Republikáni, ktorí ovládajú obe komory Kongresu, len zriedkavo prejavili súhlas s Obamovými slovami.

Nové daňové plány by mali USA priniesť v nasledujúcom desaťročí okolo 320 miliárd dolárov. Vláda chce viac zdaniť zisky z predaja aktív či obmedziť daňové úľavy v súvislosti s dedením. Zároveň by mala stredná trieda v najbližšej dekáde získať na spravodlivejšom zdaňovaní asi 175 miliárd dolárov.

"Tieto témy sú pre Američanov veľmi dôležité. Hoci sme konečne svedkami solídneho hospodárskeho oživenia, väčšina ziskov z neho išla k najbohatším Američanom. Stredná trieda podľa väčšiny hodnotiacich kritérií ekonomicky stagnuje,“ reagoval pre Pravdu politológ Steven Greene zo Severokarolínskej štátnej univerzity. "Preto v USA stále prevládajú obavy o stav ekonomiky a o to, či sa môže stredná trieda pohnúť dopredu. Odteraz až do prezidentských volieb v roku 2016 by to mali byť veľké témy americkej politiky,“ myslí si Greene.

Práve nad budúcoročným súbojom v Bielom dome už Obama uvažoval, keď hovoril o zlepšujúcom sa hospodárstve a ďalších ekonomických a sociálnych opatreniach. Hovoria to viacerí experti. Na jednej strane tým prezident upozornil na pozitívne dedičstvo svojej vlády, na druhej strane pomáha vytvárať agendu pre prezidentského demokratického kandidáta. Už teraz je totiž jasné, že republikánsky Kongres väčšinu Obamových iniciatív odmietne.

"Nie sú to len mylné politiky, sú to aj nesprávne priority. Ide o nárast byrokracie vo Washingtone, nie o rast americkej ekonomiky,“ vyhlásil republikán John Boehner, šéf Snemovne reprezentantov.

"Obamova reč bola viac krížovou vpravo a v jasnom kontraste s inými prejavmi o stave únie. V nich sa v minulosti prezident snažil získať republikánov a ich stúpencov,“ uviedol pre Pravdu expert na politickú komunikáciu Allan Louden z Wake Forest University v Severnej Karolíne. "Teraz to bola stranícka reč, vzdorovitá. Mala skôr vytvoriť víziu pre Američanov v kontraste s programom republikánov. Reč bola volaním do akcie,“ tvrdí Louden.

Prezidentova popularita za posledné týždne narástla, hoci v novembrových voľbách do Kongresu demokrati utrpeli porážku. Obama však vyhlásil, že on už nevedie nijaké kampane. "Viem to, lebo som vyhral obe,“ vyhlásil šéf Bieleho domu, narážajúc na dve víťazstvá v prezidentských voľbách.

Napriek viacerým zahraničným krízam Obama len menšiu časť prejavu venoval medzinárodným vzťahom. Uviedol, že Amerika je najlepším lídrom, keď kombinuje vojenskú moc so silnou diplomaciou a opiera sa aj o ochranu hodnôt.

"Preto chránime slobodu prejavu, obhajujeme politických väzňov, odsudzujeme prenasledovanie žien či náboženské menšiny alebo ľudí, ktorí sú lesby, gejovia, bisexuáli alebo transrodoví,“ uviedol Obama.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 15 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Barack Obama #správa