Iračania so spojencami zabili polovicu velenia islamistov

22.01.2015 22:59

Irak a jeho spojenci dosiahli významné úspechy v boji proti militantom z Islamského štátu (IS), pričom usmrtili tisíce bojovníkov a 50 percent vysokých veliteľov skupiny.

Minister zahraničných vecí USA John Kerry to vyhlásil počas štvrtkovej medzinárodnej konferencie v Londýne za účasti predstaviteľov 21 krajín združených v koalícii proti IŠ vrátane irackého premiéra Hajdara al-Abádího. Podľa Kerryho sa tiež irackým pozemným silám podarilo s podporou takmer 2000 náletov získať späť kontrolu nad územím s rozlohou 700 štvorcových kilometrov.

Dodal však, že koalícia musí urobiť viac pre to, aby sunnitskú militantno-extrémistickú skupinu odrezala od prísunu peňazí a nových bojovníkov zo zahraničia a zastavila šírenie jej odkazu vo svete.

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond sa predtým pre médiá vyjadril, že vytlačenie IS z Iraku bude trvať „jeden až dva roky“. Skupina stále kontroluje rozsiahle časti Iraku a Sýrie, na ktorých v júni 2014 vyhlásil vlastný „kalifát“.

Spojenci na čele s USA následne spustili nálety na ich pozície, za čo im radikáli sľúbili pomstu v podobe teroristických útokov na ich pôde.

#Irak #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk