Pitva Litvinenka bola život ohrozujúca, tvrdí britský lekár

Britskí patológovia v stredu označili telo otráveného bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka za jedno z najnebezpečnejších, s akým sa kedy stretli.

28.01.2015 18:10
Alexander Litvinenko, Británia, Rusko Foto: ,
Alexander Litvinenko.
debata (55)

Súdny lekár Nathaniel Cary, ktorý vypovedal pred súdnymi vyšetrovateľmi v Londýne, nemohol podľa svojich slov pracovať a telo museli nechať dva dni v londýnskej nemocnici, kde Litvinenko v novembri 2006 skonal.

Cary počas druhého dňa verejného vyšetrovania okolností Litvinenkovej smrti taktiež súhlasil s hodnotením pitvy ako jednej „najnebezpečnejších na svete“. Potrebné totiž podľa jeho slov boli dva ochranné obleky s kapucňou a vlastným prívodom vzduchu. Príčinu smrti sa jeho tímu údajne podarilo odhaliť iba vďaka testu jadrových vedcov vykonanom na pacientovi dva dni pred jeho smrťou. Inak by príčinu smrti podľa Caryho pri pitve odhaliť nedokázali.

Litvinenko bol agentom sovietskeho Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB) a po páde Sovietskeho zväzu pracoval pre nástupnícku Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) Ruska. Postupne sa z neho stal tvrdý kritik Kremľa a prezidenta Vladimira Putina a údajne spolupracoval s britskou tajnou službou. Litvinenko utiekol do Londýna, kde v roku 2006 zomrel na otravu rádioaktívnym polóniom. Údajným vrahom mal byť ruský poslanec Andrej Lugový. Briti už niekoľko rokov žiadajú o jeho vydanie, čo ruské zákony neumožňujú. Vzťahy oboch krajín boli aj z toho dôvodu dlhodobo na bode mrazu.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexander Litvinenko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy