Pitva Litvinenka bola život ohrozujúca, tvrdí britský lekár

28.01.2015 18:10
Alexander Litvinenko, Británia, Rusko
Alexander Litvinenko. Autor: ,

Britskí patológovia v stredu označili telo otráveného bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka za jedno z najnebezpečnejších, s akým sa kedy stretli.

Súdny lekár Nathaniel Cary, ktorý vypovedal pred súdnymi vyšetrovateľmi v Londýne, nemohol podľa svojich slov pracovať a telo museli nechať dva dni v londýnskej nemocnici, kde Litvinenko v novembri 2006 skonal.

Cary počas druhého dňa verejného vyšetrovania okolností Litvinenkovej smrti taktiež súhlasil s hodnotením pitvy ako jednej „najnebezpečnejších na svete“. Potrebné totiž podľa jeho slov boli dva ochranné obleky s kapucňou a vlastným prívodom vzduchu. Príčinu smrti sa jeho tímu údajne podarilo odhaliť iba vďaka testu jadrových vedcov vykonanom na pacientovi dva dni pred jeho smrťou. Inak by príčinu smrti podľa Caryho pri pitve odhaliť nedokázali.

Litvinenko bol agentom sovietskeho Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB) a po páde Sovietskeho zväzu pracoval pre nástupnícku Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) Ruska. Postupne sa z neho stal tvrdý kritik Kremľa a prezidenta Vladimira Putina a údajne spolupracoval s britskou tajnou službou. Litvinenko utiekol do Londýna, kde v roku 2006 zomrel na otravu rádioaktívnym polóniom. Údajným vrahom mal byť ruský poslanec Andrej Lugový. Briti už niekoľko rokov žiadajú o jeho vydanie, čo ruské zákony neumožňujú. Vzťahy oboch krajín boli aj z toho dôvodu dlhodobo na bode mrazu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Alexander Litvinenko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku