Po streľbe v Kodani vyvolal poplach podozrivý balík

Dánska polícia evakuovala okolie kultúrneho strediska v centre Kodane, kde cez víkend zahynul jeden človek pri útoku na účastníkov seminára o slobode prejavu.

17.02.2015 12:03

Dôvodom pre poplach bol podozrivý balík ponechaný na mieste, kam chodia ľudia vyjadrovať sústrasť s obeťou kladením kvetov a zapaľovaním sviečok. Krátko po uzavretí priestoru polícia prostredníctvom siete Twitter informovala, že v balíku nenašla žiadnu výbušninu.

Dvadsaťdvaročný muž v sobotu spáchal v Kodani dva smrtiace útoky a neskôr sám zahynul v prestrelke s príslušníkmi špecializovaného bezpečnostného útvaru. Terčom prvého útoku bolo kultúrne stredisko v centre Kodane, kde sa práve konal seminár o slobode prejavu za účasti autora karikatúr proroka Mohameda vyvolávajúcich pobúrenie medzi moslimami.

Druhýkrát zaútočil na strážnikov pred jednou z miestnych synagóg. Obeťami streľby sú 55-ročný dánsky dokumentarista Finn Norgaard a 37-ročný pracovník bezpečnostnej služby židovskej národnosti Dan Uzan.

V pondelok vyšli do ulíc desaťtisíce Dánov, aby vyjadrili podporu tradičnej dánskej otvorenej spoločnosti ako aj moslimskej komunite potom, čo sa objavili správy, že útočník bol palestínskeho pôvodu a vyznával islamistické hodnoty. Podľa polície bol zapojený do násilnej trestnej činnosti aj v minulosti a z väzenia ho prepustili len v januári.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #útok #Kodaň #poplach #podozrivý balíček