Uviedla to vo štvrtok organizácia Amnesty International (AI) v správe o stave vyšetrovania smrti približne stovky ľudí, ktorí prišli o život počas demonštrácií proti proruskému režimu prezidenta Viktora Janukovyča.
Protesty, ktoré predvlani v novembri vyvolalo odvolanie podpisu pod asociačnou zmluvou s Európskou úniou, prerástli postupne do mohutných demonštrácií. Vlani vo februári potom nepokoje vyústili do prevratu, pri ktorom Janukovyč utiekol do Ruska. Podľa údajov ukrajinských úradov v tom čase na kyjevskom námestí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) prišlo pri zásahu bezpečnostných zložiek o život 105 ľudí vrátane 13 policajtov. Desiatky ďalších boli zranené.
Podľa AI sa doteraz obete policajnej svojvôle spravodlivosti nedočkali. „Nedostatok pokroku pri reklamácii spravodlivosti pre mŕtvych, zranených a mučených znova ukazuje na hlboké zlyhanie ukrajinského justičného systému,“ uviedol John Dalhuisen, riaditeľ AI pre Európu a Strednú Áziu.
Ak zostanú nepotrestané masívne prehrešky pri potláčaní protestov na námestí Nezávislosti, posilní to zakorenené presvedčenie o policajnej beztrestnosti. „Spravodlivosť musí byť zjednaná nielen pre mŕtvych, ale pre všetkých, ktorí sa stali obeťami svojvôle,“ uviedol Dalhuisen.
AI podľa neho zhromaždila množstvo dôkazov o prípadoch neoprávneného použitia sily, zabíjaní a mučení počas demonštrácií v centre Kyjeva. Mnoho z nich poskytla ukrajinským úradom, v žiadnom prípade ale k žiaducemu pokroku nedošlo. Potrestaní boli podľa AI len dvaja policajní dôstojníci, ktorých konanie zachytili kamery. Odsúdení boli na dva a tri roky podmienečného väzenia. Všetci ostatní zatiaľ vyviazli bez trestu, upozorňuje AI.