Ukrajina tvrdí, že z Ruska prešli cez hranice ďalšie tanky a vojaci

Cez ukrajinsko-ruskú hranicu prešli ďalšie ruské tanky, protiraketové systémy a vojaci. Podľa hovorcu ukrajinskej armády Andrija Lysenka smerujú k mestu Novoazovsk, ktoré sa nachádza pri Azovskom mori asi 40 kilometrov východne od prístavu Mariupoľ.

, 20.02.2015 16:10, aktualizované: 20:08
Ukrajina, proruskí separatisti, proruskí... Foto: ,
Proruskí ozbrojenci neďaleko Debaľceva.
debata (124)

Lysenko v piatok povedal, že na Ukrajinu prešlo 20 tankov, desať protiraketových systémov a niekoľko autobusov s vojakmi.

„Napriek prímeriu v posledných dňoch prekročilo hranice z Ruska na Ukrajinu vojenské vybavenie a munícia,“ vyhlásil.

Novoazovsk obsadili povstalci ešte minulý rok. Mesto sa dá využiť na útoky proti Mariupoľu, ktoré sa pokladá za bránu na juh vrátane polostrova Krym, ktorý sa pripojil k Rusku napriek nesúhlasu Kyjeva. Mariupoľ je v rukách vládnych síl a je pravdepodobným cieľom ďalšej prípadnej povstaleckej ofenzívy.

Ak sa správa potvrdí, zrejme to bude koniec prímeria

Rusko sa zatiaľ k týmto obvineniam nevyjadrilo, no ak sa potvrdia, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou znamenať koniec prímeria uzavretého v Minsku, ktoré začalo platiť v nedeľu.

O ruských posilách na východe Ukrajiny informovali tento týždeň aj Spojené štáty a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg povedal, že na východe krajiny stále operujú ruské jednotky, delostrelectvo a systémy protivzdušnej obrany.

Prímerie sa plne nedodržiava ani na bojovom fronte. Ďalší hovorca armády Anatolij Stelmach povedal, že za posledných 24 hodín zaznamenali 49 útokov zo strany separatistov.

Podľa doneckých povstalcov je na fronte pokoj; OBSE ale hlási paľbu

Boje na doneckom úseku frontu „sa prakticky skončili“, situácia na východe Ukrajiny sa stabilizovala a na bojiskách zavládol pokoj. Na tlačovej konferencii v Donecku to vyhlásil hovorca povstaleckých vojsk Eduard Basurin.

Európski pozorovatelia ale hlásili delostreleckú paľbu z Donecka a z Luhanskej oblasti.

Posilňovanie povstaleckých bojových oddielov na južnom úseku frontu posilňuje v Kyjeve obavy, že separatisti sa s podporou ruskej armády pokúsia o prielom pozdĺž pobrežia Azovského mora.

Povstalecký hovorca Basurin podľa agentúry DAN tvrdí, že na celej línii palebného dotyku sa situácia postupne stabilizuje. „Jednotky ozbrojených síl Doneckej ľudovej republiky prísne dodržiavajú pokoj zbraní a nereagujú na jednotlivé provokácie zo strany ukrajinských vojsk,“ vyhlásil hovorca. „Očakávame, že rovnako bude plniť minské dohody aj Kyjev,“ dodal.

Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zaznamenala v Donecku delostreleckú paľbu, ktorá bola vedená z centra mesta kontrolovaného separatistami. Pri meste Ščasťa v Luhanskej oblasti podľa OBSE zase pálila na protivníka ukrajinská armáda.

Basurin vyhlásil, že v meste Debaľcevo, ktoré v minulých dňoch povstalci dobyli, stále zostáva časť ukrajinskej posádky. Ukrajinskí vojaci podľa neho musia pred opustením mesta zložiť zbrane, ktoré povstalci potom odovzdajú ukrajinskej strane. „Telá mŕtvych odovzdáme buď priamo pozostalým, alebo príslušným ukrajinským úradom,“ povedal hovorca povstalcov.

Basurin ďalej uviedol, že počas piatka budú povstalci z frontu sťahovať ďalší ťažkú ​​bojovú techniku, ako to im aj ukrajinskej armáde ukladajú minské dohody z minulého týždňa. Vzbúrenci tvrdia, že ťažké zbrane zatiaľ odsunuli z troch okresov, OBSE ale ich informáciu nepotvrdila. Európski pozorovatelia na fronte registrujú pohyby zbraní, výzbroj sa ale iba premiestňuje a nevzďaľuje sa od línie frontu.

Povstalecké velenie podľa Tymčuka dopĺňa stavy vojsk, preusporiadava sily k ďalším bojom a posilňuje materiálne zabezpečenie jednotiek.

Ukrajina podľa OBSE teraz stojí na rázcestí. „V ukrajinskom konflikte nebol jediný deň, kedy by sme s istotou vedeli, čo prinesie zajtrajšok,“ uviedla zástupkyňa OBSE Heidi Tagliaviniová. Boje v okolí Debaľceva označila za najvážnejšie porušenie podmienok mierových dohôd. Podľa agentúry APA si ale nemyslí, že by prímerie bolo pred krachom.

Stály predseda Európskej rady Donald Tusk v piatok vyzval európskych predstaviteľov, aby vyvinuli viac úsilia na presadenie prímeria v Donbase. „Ľudia stále umierajú. Dostávame sa k bodu, keď bude ďalšie diplomatické úsilie bezcenné, ak nebude podporené ďalšou akciou,“ uviedol Tusk vo vyhlásení. Dodal, že o situácii na Ukrajine chce v nadchádzajúcich dňoch rokovať s európskymi kolegami.

124 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojaci #tanky #prímerie #Ukrajina #kríza na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy