Téma využívanie centrifúg je veľmi citlivá. Novšie zariadenie typu IR-5 by totiž mohlo oveľa ľahšie ako staršie odstredivky zo 70. rokov vyprodukovať obohatený urán, ktorý je nevyhnutný pre palivo jadrových reaktorov, ale umožňuje aj výrobu atómovej bomby. Práve z toho Západ podozrieva Iráncov, Teherán to ale dlhodobo popiera a tvrdí, že energiu z jadra chce využívať len na mierové účely.
Podľa dočasnej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami z roku 2013 môže Teherán obohacovať urán stále na rovnakej úrovni, nesmie teda tieto kapacity nijako zvyšovať. Vlani v novembri ale MAAE uviedla, že zaznamenala zapojenie aj nových moderných centrifúg typu IR-5, čo by znamenalo porušenie dohody. Teraz ale bolo zistené, že Irán tieto centrifúgy opäť odpojil a s ich testovaním prestal.
O iránskom jadrovom programe majú v Ženeve rokovať námestníci ministrov zahraničných vecí USA a Iránu. V nedeľu by sa k nim mali pripojiť aj zástupcovia všetkých mocností, teda Británia, USA, Ruska, Číny, Francúzska a Nemecka.
Kľúčovou témou rokovaní zostáva otázka, v akom rozsahu môže Irán obohacovať urán. Krajina v súčasnosti disponuje približne 19-tisíc centrifúgami na získavanie obohateného uránu. Svetové mocnosti pôvodne chceli, aby sa Irán technológie obohacovania vzdal úplne, teraz sa len usilujú o jeho zníženie na mieru, s ktorou ale Irán nesúhlasí.
Irán už v minulosti súhlasil s čiastočnými ústupkami v oblasti svojho jadrového programu výmenou za dočasné zmiernenie sankcií. Na ich úplné zrušenie je však potrebná trvalá dohoda o obmedzení programu. Tá by sa mala dosiahnuť do konca júna.