Exprezident Jemenu po týždňoch opustil domáce väzenie

Bývalý jemenský prezident Abd Rabbu Mansúr Hadí opustil po týždňoch domáceho väzenia svoju oficiálnu rezidenciu a v sobotu odletel do svojho rodného mesta Aden, informovali svedkovia a politický zdroj.

21.02.2015 13:51
Jemen, Abd Rabbu Mansúr Hadí Foto: ,
Podporovatelia Hadího.
debata (1)

Hadího väznitelia, šiítské milície Hautíovci, ho prepustili pod medzinárodným tlakom zo strany Organizácie Spojených národov, USA, Ruska i miestnych politických strán. Podľa nemenovaného prezidentovho poradcu mu OSN, ktorá dohliada na dodržiavanie dohody o deľbe moci medzi Hautíovcami a ďalšími frakciami, pomohla aj s cestou do Adenu.

Po jeho odchode milície prezidentovu oficiálnu rezidenciu v hlavnom meste Saná vyplienili, uviedli svedkovia.

Hautíovci so základňou na severe Jemenu obsadili Saná ešte v septembri a v januári obnovili boje proti vládnym silám, pričom popierali obvinenia z pokusu o štátny prevrat.

Abd Rabbu Mansúr Hadí Foto: SITA/AP, Hani Mohammed
Jemen, Abd Rabbu Mansúr Hadí Abd Rabbu Mansúr Hadí

Prezident Hadí svoje odstúpenie zdôvodnil stroskotaním vyjednávania s povstalcami, ktorí ho údajne nútili k ďalším politickým ústupkom a napriek jeho ústretovosti odmietli ukončiť blokádu prezidentskej rezidencie a úradu.

Kríza vyvolala masové protesty a obavy z opätovného rozštiepenia Jemenu. Ten je známy ako najchudobnejšia spomedzi arabských krajín a pôsobisko jednej z najnebezpeč­nejších odnoží extrémistickej siete al-Kajdá.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Jemen #domáce väzenie