Moskva ponúka Iránu na predaj moderné rakety

Rusko ponúklo Iránu svoje najnovšie rakety typu Antey-2500 po tom, čo Moskva pred piatimi rokmi pod medzinárodným tlakom zrušila kontrakt na dodávky rakiet S-300 Teheránu. Šéf štátnej spoločnosti Rostec Sergej Čemezov v pondelok informoval, že Irán už túto novú ponuku zvažuje.

23.02.2015 13:35
debata (52)

Irán, Izrael ani Spojené štáty sa k ruskej ponuke zatiaľ nevyjadrili. „Čo sa týka Iránu, ponúkli sme mu Antey-2500 namiesto S-300. Rozhodnutie ešte neprijali,“ povedal Čemezov.

Rusko zrušilo dodávku striel typu zem-vzduch S-300 v roku 2010 do Iránu. Teherán následne podal sťažnosť na medzinárodný arbitrážny súd v Ženeve, prípad však ešte nebol doriešený.

Na zrušenie kontraktu tlačili najmä Izrael a USA, ktoré sa obávali, že Irán by mohol použiť rakety na ochranu svojich jadrových zariadení. Rakety Antey-2500 dokážu letieť rýchlosťou až 4 500 metrov za sekundu do vzdialenosti 2 500 kilometrov.

Nepredané rakety S-300 už Rusko ponúklo na predaj Sýrii a ďalším blízkovýchodným krajinám. Čemezov pripustil, že situácia na Blízkom východe zvýšila predaj zbraní z Ruska.

„Nebudem tajiť, že čím viac je konfliktov, tým viac od nás kupujú zbrane. Objem predaja rastie napriek sankciám. Ide najmä o Blízky východ a Latinskú Ameriku,“ povedal s tým, že minulý rok Rusko predalo zbrane za 13 miliárd dolárov.

Čemezov sa nachádza na americkom zozname sankcionovaných osôb.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Irán #Rakety