V Nemecku obžalovali 94-ročného muža za vraždy v Osvienčime

Prokuratúra v nemeckom Schwerine v pondelok obžalovala 94-ročného muža z účasti na zavraždení najmenej 3 681 ľudí, keď pôsobil ako zdravotník SS v bývalom koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu prokuratúry.

23.02.2015 17:47
Osvienčim, koncentračný tábor Foto:
Ilustračné foto: brána osvienčimského koncentračného tábora.
debata (10)

Muž sa podľa hovorcu postaví pred súd kvôli podozreniu, že pomáhal pri zabíjaní. Vyšetrovatelia vraj zistili, že obžalovaný bol v Osvienčime od 15. augusta do 14. septembra 1944 ako príslušník vojenskej zdravotnej služby SS. Počas toho bolo v plynových komorách zabitých najmenej 3 681 osôb.

Denník Bild k prípadu uviedol, že obžalovací spis má 83 strán. Obžalovaný, označený ako Hubert Z., bol už v rokoch 1942 a 1943 aj v koncentračných táboroch Sachsenhausen a Neuengamme.

Advokát Peter-Michael Diestel podľa Bildu tvrdí, že vyšetrovacie dokumenty neobsahujú žiadny dôkaz o konkrétnej trestnej činnosti, ktorej by sa jeho mandant Hubert Z. dopustil.

Prokurátor Hans Förster však DPA povedal, že na vznesenie obžaloby, ktorá sa týka pomoci pri zabíjaní, je rozhodujúce, že muž o charaktere Osvienčimu-Birkenau ako vyhladzovacieho tábora vedel a svojou činnosťou jeho fungovanie podporil. Obžalovaný pritom nemusel byť do zabíjania priamo zapojený.

Odhaduje sa, že nacisti v tomto vyhladzovacom tábore, ku ktorému patril aj tábor Osvienčim-Brezinka, zavraždili najmenej 1,1 milióna ľudí, väčšinou Židov.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Osvienčim #koncentračný tábor #Nacisti #vraždy #obžalovaný #Auschwitz-Birkenau