Ministri vyzvali na plnenie dohôd o mieri, na Debaľceve sa nezhodli

Šéfovia ukrajinskej, ruskej, nemeckej a francúzskej diplomacie na utorkovej schôdzke v Paríži vyzvali na striktné plnenie mierových dohôd z Minska, ktoré majú viesť k urovnaniu konfliktu medzi proruskými separatistami a vládnymi silami na východe Ukrajiny. Uviedol to hostiteľ stretnutia, francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius.

24.02.2015 07:26 , aktualizované: 15:16
Ukrajina, separatisti Foto: ,
Proruskí separatisti kontrolujú zničené ukrajinské tanky v dobytom Debaľceve.
debata (10)

Ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin sa posťažoval, že sa nepodarilo dospieť k zhodnému názoru na to, že separatisti už po vyhlásení prímeria dobyli dôležitý železničný uzol Debaľcevo, ktorý nakoniec vypratali ukrajinské jednotky.

Podľa Kyjeva išlo o porušenie dohôd, zatiaľ čo podľa separatistov a Moskvy sa s pádom Debaľceva dalo vopred počítať, pretože obkľúčené ukrajinské jednotky boli vraj v beznádejnom postavení.

Kyjev tiež tvrdí, že kvôli neutíchajúcim útokom separatistov a ostreľovaniu nemôže začať sťahovanie ťažkých zbraní z frontovej línie.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier však uviedol, že sťahovanie ťažkých zbraní sa musí začať v najbližších dňoch.

„Bola to užitočná schôdzka,“ vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov o trojhodinovom rokovaní, ale ospravedlnil sa novinárom, že sa ponáhľa do Moskvy na schôdzku so šéfom Medzinárodného výboru Červeného kríža.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Paríž #Ukrajina #Sergej Lavrov #Laurent Fabius #Frank-Walter Steinmeier #kríza na Ukrajine #minská dohoda