Obama v pondelok odporučil ako riešenie sporu o iránskom programe desaťročné zmrazenie, ale priznal tiež, že neverí, že na to Irán pristúpi.
Vo švajčiarskom meste Montreux v utorok rokujú ministri zahraničných vecí USA a Iránu John Kerry a Zarífa.

Šéf iránskej diplomacie vyhlásil, že Irán nepristúpi na „prehnané a nelogické požiadavky“, ale bude v rozhovoroch pokračovať. „Obamovo stanovisko je vyjadrené neprijateľnými a výhražnými vetami (…) Irán neprijme premrštené a nelogické požiadavky. Teherán bude v rozhovoroch o jadrovom programe so šiestimi veľmocami pokračovať,“ povedal podľa Fars Zarífa.
S Iránom rokuje šesť veľmocí a snažia sa ho prinútiť k ústupkom, ktoré by mohli Iránu priniesť zrušenie sankcií. Zarifa v pondelok vyhlásil, že dohoda by mohla byť uzavretá už tento týždeň, ak rokujúce krajiny preukážu dostatočnú vôľu na zrušeniu sankcií.

Obama vyhlásil, že Irán by mal svoj program dočasne zastaviť v bode, v ktorom je teraz, a umožniť kontroly. Uistí tým, že nemá jadrovú zbraň, ako si niektoré krajiny myslia. Prezident ale dodal, že je pravdepodobnejšie, že Irán na požiadavky veľmocí nepristúpi a konečnú dohodu sa podpísať nepodarí.
S Iránom rokuje okrem USA tiež Británia, Francúzsko, Rusko, Čína a Nemecko, ktorým sa v roku 2013 podarilo po rokoch márneho snaženia dospieť k dočasnej dohode s Teheránom. Na ňu má nadviazať stály dohovor, ktorého rámec má byť známy do konca marca, detaily potom v lete.