Na záberoch, ktoré sa objavili v juhokórejských médiách, je vidieť, ako si veľvyslanec drží zakrvavenú tvár. Podľa CNN ho útočník napadol žiletkou a zranil ho na pravej časti tváre a na rukách. „Momentálne je v nemocnici, jeho stav je stabilný,“ informovala reportérka CNN priamo zo Soulu. Veľvyslancovi už volal aj prezident Barack Obama a zaželal mu skoré uzdravenie.
Motív útočníka nie je zatiaľ známy, policajti ho vypočúvajú. Juhokórejská televízna stanica YTN TV informovala o tom, že muž počas útoku kričal: „Južná a Severná Kórea sa mali spojiť“. Tieto informácie však nebolo možné nezávisle overiť.
Obe krajiny sa rozdelili po skončení druhej svetovej vojny. Naďalej zostávajú vo vojnovom stave, pretože vzájomný konflikt z rokov 1950 až 1953 sa skončil len prímerím a nie podpisom riadnej mierovej dohody. Vzťahy medzi oboma štátmi sú tak neustále napäté. Soul žiada, aby Pchjongjang ukončil svoj jadrový program, rozhovory o tejto otázke však dlhodobo nemajú žiadne výsledky. Spojené štáty sú veľkým spojencom Južnej Kórey, obe krajiny spolu často organizujú vojenské cvičenia.
Lippert sa stal veľvyslancom v Soule len vlani a v krajine je veľmi populárny. Jeho manželka v Južnej Kórei nedávno porodila a svojmu synovi dali kórejské prostredné meno.