Hovorca armády Andrij Lysenko ale zároveň pripustil, že „intenzita pokračujúcich provokatívnych útokov povstalcov na pozície vládnych síl v noci významne oslabli“.
Separatisti o nových incidentoch neinformovali. Cez víkend však opakovane obvinili Kyjev, že predlžuje odsun svojich ťažkých zbraní od frontovej línie, kým povstalci si vraj tento záväzok už splnili.
Predstavitelia EÚ v sobotu oznámili, že majú správy o sťahovaní ťažkých zbraní z oboch strán frontu. Upozornili pritom, že tento odsun ešte nie je úplný. EÚ i Moskva sú však z posledného vývoja ukrajinskej krízy „opatrne optimistickí“.
Dejnego: Kyjev sa vyhýba dohode o voľbách
Odsun ťažkých zbraní je po nastolení prímeria ďalším krokom v rámci urovnania ukrajinskej krízy. Dohodli sa na tom Kyjev i separatisti minulý mesiac v Minsku za prítomnosti prezidentov Ruska a Francúzska a nemeckej kancelárky. Nasledovať by mali voľby v oblastiach, ktoré majú povstalci pod kontrolou.
Predstaviteľ povstaleckej Luhanskej ľudovej republiky Vladislav Dejnego podľa nedeľňajšej správy agentúry RIA Novosti kritizoval Kyjev, že sa vyhýba realizácii minského dohovoru práve v bode volieb. Reagoval tak na vyhlásenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého Kyjev nie je pripravený vyjednávať s povstaleckými „poľnými veliteľmi“, ale len s tými, koho si občania vyberú v zákonných voľbách.
Dejnego však v rozhovore zdôraznil, že minské dohovory predpokladajú politický dialóg o príprave volieb, teda pred ich konaním. Dejnego zároveň upozornil, že Luhanskú i susednú Doneckú ľudovú republiku pri tomto vyjednávaní budú zastupovať ľudia, ktorí „nemajú žiadny vzťah k poľným veliteľom a ktorí sú ukrajinskými občanmi“.