Pešmergovia odobrali vzorky pôdy a odevov po januárovom samovražednom bombovom útoku IS v severnom Iraku a zaslali ich do laboratória. Laboratórna analýza preukázala, že vzorky obsahovali také množstvo chlóru, ktoré ukazuje, že látka bola použitá vo forme zbrane. Reuters však upozorňuje, že tvrdenie Kurdov nebolo možné nezávisle overiť.
Plynný chlór spôsobuje dusenie a ako chemická zbraň bol použitý už v prvej svetovej vojne. V roku 1997 bol zakázaný na základe Dohovoru o chemických zbraniach.
Analýzu vzoriek podľa vyhlásenia vykonalo laboratórium, ktoré má certifikáciu Európskej únie. Kurdská vláda vraj vzorky odoslala do „partnerské krajiny“ koalície, ktorá bojuje proti IS v Iraku a Sýrii a ktorú vedú Spojené štáty. Zdroj z kurdskej rady bezpečnosti však laboratórium odmietol identifikovať.
Samovražedný bombový útok bol vykonaný 23. januára na diaľnici medzi Mosulom a sýrskou hranicou, kde pešmergovia pripravovali obranné pozície po dvojdňovej ofenzíve. Podľa kurdského zdroja pešmergovia vypálili na auto s bombou raketu, takže auto explodovalo ešte pred dosiahnutím plánovaného cieľa. Nikto tak neprišiel o život, podľa zdroja však mala zhruba desiatka bojovníkov potom zdravotné problémy, ako je nevoľnosť, vracanie, závraty a slabosť.