Putin priznal nasadenie armády a rozviedky pri okupácii Krymu

Pri okupácii ukrajinského polostrova Krym použil vlani na jar ruský prezident Vladimir Putin špeciálne jednotky vojenskej rozviedky a námornej pechoty pod zámienkou ochrany ruských objektov.

15.03.2015 17:35
Krym, Putin, magnet Foto: ,
Na svoje si prišli výrobcovia a predavači magnetov. Nápis hovorí: Krym je náš.
debata (575)

Šéf Kremľa to vyhlásil v televíznom filme „Krym. Cesta do vlasti“, ktorý v nedeľu vysielala ruská televízia Rossija 1. „Prečo to skrývať,“ poznamenal Putin a povedal, že po anexii Krymu bol pripravený mobilizovať napríklad aj ruský jadrový arzenál.

Ruský zásah na Kryme vyvolal explóziu nacionalizmu na Ukrajine, tvrdí ruský prezident. Myšlienka pripojiť polostrov k Rusku sa vraj objavila až po februárovom zvrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča.

„Nikdy sme o odtrhnutí Krymu neuvažovali. Do okamihu, kým sa začali udalosti na Majdane a štátny prevrat,“ poznamenal Putin s odkazom na masové demonštrácie Ukrajincov na kyjevskom námestí Nezávislosti. „Konali sme tak, ako sme museli konať,“ dodal.

Na odzbrojenie ukrajinských vojakov dislokovaných na Kryme Putin použil služby vojenskej rozviedky GRU. „Aby sme blokovali a odzbrojili 20-tisíc dobre vyzbrojených ľudí, potrebovali sme určitý počet personálu. Nešlo pritom len o množstvo, ale aj o kvalitu. Boli potrební odborníci, ktorí to dokážu. Preto som prikázal ministerstvu obrany, prečo to skrývať, aby tam pod zámienkou posilnenia ochrany našich vojenských objektov na Kryme boli prepravené špeciálne jednotky Hlavnej správy rozviedky (GRU) a námornej pechoty,“ uviedol Putin.

Janukovyčovi hrozila na Ukrajine likvidácia

Prezident tiež v televíznom dokumente povedal, že po anexii bol pripravený uviesť do pohotovosti ruské jadrové prostriedky. Podľa neho nebolo hneď jasné, ako na ruský zábor zareaguje Západ.

„Preto som hneď v prvej etape bol nútený príslušným spôsobom zorientovať naše ozbrojené sily. Nielen zorientovať, ale dať aj priame rozkazy,“ povedal prezident.

Na otázku moderátora, či to znamená uvedenie jadrových síl do stavu pohotovosti, šéf Kremľa povedal: „Boli sme pripravení to urobiť. Nehodlali sme do toho ísť čelom, ale prinútili nás k tomu.“

Organizátori minuloročného prevratu na Ukrajine chceli vtedajšieho prezidenta Janukovyča fyzicky zlikvidovať, preto bolo treba mu zachrániť život. „Proste by ho zabili,“ popísal ruský prezident vyhliadky exprezidenta Janukovyča, ktorý sa od prevratu vlani vo februári skrýva v Rusku.

„Naša elektronická rozviedka registrovala pohyb jeho prezidentskej kolóny zakaždým, keď telefonoval. Poznali sme preto miesto jeho pobytu. Boli sme odhodlaní ho dostať priamo z Donecka, po súši, po vode alebo vzduchom. Poslali sme tam veľkorážové guľomety, aby nedošlo k zbytočným rozhovorom,“ povedal Putin.

Svoju osobnú úlohu v minuloročných udalostiach okolo Krymského polostrova Putin nijako nepopiera. Bola podľa neho naopak ruskou prednosťou.

„Naša výhoda spočívala v tom, že som sa tým zaoberal osobne. Keď sa do veci vloží najvyšší činiteľ, exekutíva pracuje jednoduchšie. Oni cítia a vedia, že plnia rozkazy a nedopúšťajú sa svojvôle.“

Na obranu Krymu rozkázal Putin rozmiestniť na polostrove armádny systém pobrežnej ochrany Bastion. „Rozmiestnili sme tieto zbrane tak, aby boli viditeľné z kozmu. Urobili sme to preto, aby bolo jasné, že Krym je spoľahlivo chránený,“ uviedol prezident.

575 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Ukrajina #kríza na Ukrajine #anexia Krymu