Blair má svoje rozhodnutie zverejniť tento týždeň, údajne o ňom už hovoril s americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym aj so šéfkou únijnej diplomacie Federikou Mogheriniovou.
„Rozhodnutie pramení z hlbokej nespokojnosti Washingtonu a Bruselu s jeho zlými vzťahmi s predstaviteľmi Palestínskej samosprávy a tiež s jeho rozvetvenými ekonomickými záujmami“ v tej oblasti, napísal Financial Times.
Blair sa stal zástupcom kvarteta v roku 2007. Mal organizovať medzinárodnú pomoc Palestínčanom a dohliadať na iniciatívy určené na podporu palestínskej ekonomiky a inštitúcií pripravovaných pre budúci palestínsky štát. Blair osobne nebol zapojený do mierových rozhovorov, ktoré boli vlani znova prerušené. Palestínčania mu vyčítajú, že má bližšie k Izraelu ako k nim.
Denník The Telegraph napísal, že Blair už nemá dôveru žiadnej zo strán. „Všetci dvíhajú oči v stĺp, akonáhle padne jeho meno,“ napísal denník. Blairova popularita klesá tiež v Británii kvôli jeho podpore vojny v Iraku v roku 2003. Kritika sa týka aj jeho poradenských aktivít pre predstaviteľov Kazachstanu, Azerbajdžanu a Srbska.