Na Kube otvorili prvé verejné miesto s wi-fi

16.03.2015 19:00
Kuba, internet, Havana, wi-fi, Kcho, mobil,...
Adonis Ortiz sa vďaka novej wi-fi rozpráva so svojím otcom, ktorý žije v USA. Autor: ,

Kubánske úrady povolili v krajine otvoriť vôbec prvé verejne dostupné miesto, kde sa dá chytiť bezdrôtový internet. Funguje už niekoľko týždňov v metropole Havana. Komunistická krajina, ktorá cenzuruje pre režim citlivé informácie, týmto krokom umožnila najmä mladým ľuďom prístup k nezávislému spravodajstvu či komunikáciu s emigrantmi v Spojených štátoch.

Povolenie prevádzkovať wi-fi sieť dostal od úradov umelec známy pod menom Kcho, ktorého má v obľube dlhoročný kubánsky vodca Fidel Castro. Do jeho kultúrneho centra v Havane, ktoré vlani otváral práve starší brat súčasného prezidenta Raúla Castra, po sprevádzkovaní signálu chodia vraj desiatky hlavne mladých ľudí.

Priemerná prenosová rýchlosť dva megabity za sekundu síce niekoľkonásobne zaostáva za internetom vo vyspelých krajinách, je však výrazne rýchlejší ako drahé a málo využívané pripojenie v už existujúcich kaviarňach s pevnou sieťou.

Havančania surfujú na internete vďaka novej...
Havančania surfujú na internete vďaka novej bezplatnej wi-fi. Autor: SITA/AP, Desmond Boylan

„Je to veľmi neobvyklá vec (…) Je to drahé, ale ten prínos je ohromný,“ povedal agentúre AP Kcho, ktorý náklady blížiace sa k tisíckam dolárov mesačne hradí zo svojho a verejnosti poskytuje wi-fi zdarma.

Na Kube má podľa odhadov mimovládnych organizácií prístup k internetu okolo desiatich percent populácie. Ľudia sú odkázaní na služby internetových kaviarní, kde je však okrem pomalého pripojenia nevýhodou tiež cena takmer päť dolárov za hodinu. To zodpovedá pätine priemerného mesačného platu.

Havančania na internete.
Havančania na internete. Autor: SITA/AP, Desmond Boylan

Vďaka podmorskému optickému káblu z Venezuely, sprevádzkovanému predvlani, by ľudia mohli využívať omnoho rýchlejšie a lacnejšie pripojenie k sieti. Podľa kritikov sa vláda doteraz snažila prístup verejnosti k internetu blokovať. Úrady však oponujú, že najprv chcú zabezpečiť prístup k internetu školám a organizáciám.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#wifi #Kuba #Raúl Castro #Fidel Castro #Havana
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku