Vanuatu je zničené, cyklón nechal tisíce ostrovanov bez domova

16.03.2015 22:00
Vanuatu, cyklón, tropická búrka, Port Vila,...
Samuel a jeho otec Phillip na mieste, kde kedysi stál ich dom. Autor: ,

Na tichomorské súostrovie Vanuatu, ktoré cez víkend ničivo zasiahla mohutná tropická búrka Pam, ďalej prúdi humanitárna pomoc. Tamojšie úrady však stále nepoznajú presný rozsah škôd. Nič bližšie sa zatiaľ nevie ani o osude desaťtisícov ľudí, ktorí žijú na odľahlých ostrovoch a s ktorými stále nie je žiadne spojenie.

Do krajiny sa v pondelok z Japonska vrátil prezident Baldwin Lonsdale, podľa ktorého zásah živlu znamenal pre malý štát obrovskú ranu.

Podľa najnovšej bilancie, ktorú zverejnila OSN, zahynulo pri vyčíňaní živlu najmenej 24 ľudí, z toho 11 na ostrove Tafea, osem na ostrove Efaté a päť na ostrove Tanna.

V hlavnom meste ostalo stáť len 10 percent domov

Na letisku v metropole Port Vila v pondelok pristálo ďalších niekoľko lietadiel z Austrálie a Nového Zélandu s nákladom potravín, pitnej vody, stanov a liekov. V hlavnom meste búrka zničila 90 percent budov, potvrdených obetí je zatiaľ desať.

Zničené
		Vanuatu.
Situácia v hlavnom
		meste Port
		Vila.
+3V meste Port Vila
		nestojí 90 percent
		domov.

Podľa humanitárnej organizácie Oxfam je však pravdepodobné, že počet mŕtvych porastie. Niektoré menšie ostrovy, ktoré nemajú ani evakuačné centrá, totiž búrka zasiahla plnou silou a prakticky všetku zástavbu zrovnala so zemou.

Prezident Lonsdale pripustil, že Vanuatu sa bude z následkov búrky spamätávať dlho. „Po tom, čo sme dosiahli takýto rozvoj, je to všetko preč,“ povedal. Podľa neho ku katastrofe prispeli aj globálne zmeny klímy.

Hrozia choroby, pomoc sa na ostrovy dostáva ťažko

Lonsdale zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo na rýchle poskytnutie pomoci. Humanitárne organizácie uviedli, že okrem jedla, liekov a stanov je potrebná najmä pitná voda. „Hrozí malária a horúčka dengue, hnačky a vracanie,“ povedala agentúre AP austrálska zdravotníčka žijúca na Vanuatu Charlotte Gillanová.

Zničené Vanuatu.
Zničené Vanuatu. Autor: SITA/AP

Podľa humanitárnych skupín patria podmienky na Vanuatu k najnáročnejším, akým kedy museli čeliť. Záchranári v teréne varujú, že neexistuje spôsob, ako dostať zúfalo potrebnú pomoc na 80 ostrovov, z ktorých sa súostrovie Vanuatu skladá. Podľa nich môže trvať niekoľko dní, kým sa im podarí dostať do odľahlejších dedín.

Podľa riaditeľa skupiny Save the Children na Vanuatu Toma Skirrowa sú logistické podmienky ešte horšie ako po tajfúne Haiyan, ktorý v novembri 2013 zasiahol Filipíny. Vtedy zahynulo viac ako 7 350 ľudí a tajfún zasiahol oblasť o rozlohe Portugalska. „Môžem vám povedať, že toto bude logisticky horšie. Počty sú síce nižšie, ale percentuálne je populácia zasiahnutá oveľa horšie,“ povedal Skirrow agentúre AFP.

Rozsah devastácie je šokujúci, hovoria svedkovia

Hovorca organizácie CARE International Tom Perry uviedol, že priletieť do hlavného mesta bolo „šokujúce“. „Bolo zrovnané so zemou, všetka zeleň je v podstate horizontálna, len stromy miestami trčia ako polámané špáradlá. Je ťažké nájsť dom, ktorý nebol poškodený,“ povedal austrálskej rozhlasovej a televíznej stanici ABC.

Obyvatelia Vanuatu zisťujú škody.
Obyvatelia Vanuatu zisťujú škody. Autor: SITA/AP, Dave Hunt

Rozsiahle škody podľa neho potvrdili aj prelety nad ďalšími ostrovmi Vanuatu, kde žije asi 270-tisíc obyvateľov.

„Je to frustrujúce. Stále zaseknutí na malom kúsku Port Vily, nedokážeme sa ani dostať na sever ostrova Efaté, na ktorom hlavné mesto leží, aby sme zistili, čo sa tam stalo,“ dodal. „Poslali sme lietadlá, aby zistili situáciu nad ďalšími ostrovmi a posádky potvrdili, čo sme tušili: Všetko je zničené, ale zatiaľ nevieme, čo sa stalo s ľuďmi,“ povedal.

„Som si absolútne istý, že tu bude najmenej 150-tisíc ľudí priamo postihnutých, s najväčšou pravdepodobnosťou bez strechy nad hlavou, a 75-tisíc z nich budú deti,“ dodal Perry.

#tropická búrka #humanitárna pomoc #cyklón #Vanuatu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku