Mexiko po 23 rokoch prepustilo neoprávnene odsúdeného väzňa

Mexický najvyšší súd rozhodol vo štvrtok o prepustení muža, ktorý po neoprávnenom odsúdení strávil 23 rokov vo väzení. Podľa súdu sa pred rokmi priznal k dvojnásobnej vražde po brutálnom mučení a žiadny iný dôkaz proti nemu neexistoval.

20.03.2015 17:20
debata

Alfonso Martín del Campo, ktorý neskôr vo väzení svoje priznanie odvolal, bol podľa denníka El Universal prepustený v piatok v noci.

Martín del Campo bol v roku 1992 odsúdený za vraždu svojej sestry a švagra, s ktorými v čase činu obýval spoločný byt v metropole Mexiko. Manželia boli ubodaní 60 ranami. Polícia proti ich príbuznému nenašla jediný presvedčivý dôkaz, s použitím brutálneho násilia sa však muž priznal. Za dvojnásobnú vraždu dostal 50 rokov väzenia.

Podľa jeho výpovede mu policajti nasadili na hlavu plastikové vrece a mučili ho. To neskôr potvrdil aj jeden z vypočúvajúcich policajtov.

Mimovládne organizácie na ochranu ľudských práv i Martínovi blízki viedli dlhodobú kampaň za jeho prepustenie a upozorňovali napríklad na to, že vlasy a ďalšie vzorky nájdené pod nechtami obete neboli podľa forenzných testov jeho.

Najvyšší súd dal väznenému mužovi za pravdu a nariadil jeho okamžité prepustenie. Z väznice v štáte Hidalgo vyšiel po 23 rokoch na slobodu v piatok krátko po polnoci.

Podľa osobitného komisára OSN Juana Mendeza nie je mučenie ľudí podozrivých zo spáchania zločinu v Mexiku výnimočnou záležitosťou. Bezpečnostné zložky používajú podľa neho bitie, elektrické šoky či simulované topenie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #väzenie #vražda #prepustený #odsúdený