Rusko: EÚ obmedzuje slobody a trestá anektovaný Krym

Ruské ministerstvo zahraničia v pondelok ako "porušovanie slobody cestovať" kritizovalo prekážky, ktoré vraj kladie Európska únia obyvateľom anektovaného Krymu pri získavaní schengenských víz.

23.03.2015 12:30
debata (84)

Takýto prístup vníma Moskva ako „ničím neodôvodnený kolektívny trest pre obyvateľstvo polostrova, o ktorého osud a práva sa EÚ toľko stará“, vyhlásil hovorca ruskej diplomacie Alexander Lukaševič.

„V EÚ radšej nemyslia na to, že tieto diskriminačné opatrenia v rovnakej miere doliehajú na všetkých obyvateľov Krymu a Sevastopoľa, vrátane ľudí tatárskej, gréckej, nemeckej, talianskej a ďalších národností,“ povedal ruský diplomat.

EÚ sa podľa neho chová demagogicky, keď na jednej strane vyjadruje znepokojenie nad údajným porušovaním ľudských práv predovšetkým krymských Tatárov, ale súčasne porušuje právo obyvateľov Krymu na slobodu cestovania.

„Pravidelne poukazujeme na toto pokrytectvo, ale žiadny posun v tomto postoji sme nezaznamenali,“ poznamenal hovorca.

Európska únia a všetky jej členské štáty pred rokom odmietli uznať ruskú anexiu Krymu. Ak chcú obyvatelia polostrova cestovať do EÚ, musia podať žiadosť o vízum na ukrajinskom území, nie v Rusku.

84 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Krym #kríza na Ukrajine #schengenská hranica #anexia Krymu