Zároveň pripustil, že na začiatku krízy došlo k chybám a rok po vypuknutí nákazy tak má smrtiaci vírus na konte vyše 10 000 obetí. Tieto slová potvrdzuje aj vyjadrenie skupiny Lekári bez hraníc, podľa ktorej globálna nečinnosť viedla k tragickým dôsledkom. Skoré výzvy o pomoc totiž podľa nej ignorovali tak miestne vlády, ako aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Najviac mŕtvych pochádza z troch štátov: Guinea, Libéria a Sierra Leone.
Šéf misie OSN pre ebolu povedal, že začiatok epidémie sprevádzal „nedostatok znalostí a istá úroveň arogancie“, avšak vyjadril presvedčenie, že sme sa z toho poučili. „Snažili sme sa neurčovať presný dátum, ale som si dosť istý, že (epidémia) bude za nami do konca leta,“ uviedol Ahmed.
WHO už dávnejšie konštatovala, že terajšia epidémia eboly, ktorá vypukla pred vyše rokom, je najsmrtiacejšou v dejinách a skutočný počet nakazených i obetí je pravdepodobne vyšší, keďže časť pacientov nemôže alebo nechce navštíviť lekára. V auguste 2014 vyhlásila medzinárodný stav ohrozenia vyžadujúci si prijatie mimoriadnych opatrení a silná medzinárodná odozva nakoniec prispela k obmedzeniu šírenia vírusu v západnej Afrike. Vírus vyvoláva krvácavú horúčku a prenáša sa telesnými tekutinami.