Podľa afganského prezidenta Islamský štát a jeho spojenci predstavujú „strašnú hrozbu“ pre krajiny západnej a strednej Ázie. Senátorom a členom Snemovne reprezentantov v tejto súvislosti tiež oznámil, že bojovníci Islamského štátu už poslali predsunuté hliadky do južných a západných oblastí Afganistanu, aby tam „testovali zraniteľné miesta“.
Taliban varoval pred zotrvávaním vojakov USA v Afganistane
Ponechanie všetkých 9 800 amerických vojakov v Afganistane do konca tohto roka ohrozuje možnosť nastolenia mieru v krajine, uviedlo v stredu podľa agentúry AFP islamistické hnutie Taliban.
Taliban tak reagoval na utorkové oznámenia amerického prezidenta Baracka Obamu, podľa ktorého Spojené štáty nebudú oproti pôvodným predpokladom tento rok žiadnych vojakov z Afganistanu sťahovať.
„Obamovo rozhodnutie ponechať vojakov v Afganistane je jeho odpoveďou na mierový proces v krajine. Marí všetky možnosti (na mier),“ povedal hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid agentúre AFP.
O pomalšie tempo odchodu amerických vojakov z Afganistanu požiadal Obamu afganský prezident Ašraf Ghaní. Šéf Bieleho domu v utorok pri stretnutí s Ghaním vo Washingtone oznámil, že USA žiadosti Kábulu vyhovie.
Washington pôvodne plánoval, že na konci roka zostane v Afganistane zhruba 5-tisíc príslušníkov nebojovej misie. Ghaní však vyjadril obavy zo silnejúceho vplyvu organizácie Islamský štát (IS) a očakávané jarné ofenzívy Talibanu. O tom, kedy v budúcom roku dôjde k plánovanému zníženiu počtu amerických vojakov a na akú úroveň, rozhodne Obama v priebehu tohto roka.
Ghaní napráva vzťahy Afganistanu s USA a ďakuje Američanom
Ašraf Ghaní nastúpil do úradu hlavy štátu vlani po nevyspytateľnom Hamidovi Karzajovi, ktorý nakoniec pôsobenie Američanov vo svojej krajine kritizoval, pretože podľa neho záujmy Afganistanu u nich neboli na prvom mieste.
Americkí činitelia vrátane zákonodarcov vyjadrenie Karzaja označili za nevhodné vzhľadom na úmrtie 2 200 príslušníkov amerických síl a miliardám dolárov, ktoré USA počas konfliktu v Afganistane vynaložili.
Kongres účasť amerických jednotiek v najdlhšej vojne Spojených štátov silno kritizoval, rovnako ako mrhanie peniazmi v Afganistane a Karzajovu rétoriku. Avšak utorkovú správu Bieleho domu o spomalení odsunu amerických síl z Afganistanu privítali republikánski aj demokratickí kongresmani.
Nový afganský prezident sa v prejave na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu očividne snažil vzťahy naštrbené za Karzaja napraviť. Predovšetkým vyjadril vďačnosť svojej krajiny a „hlboký dlh“ voči Američanom padlým v Afganistane. Poďakoval tiež za doterajšiu pomoc a podporu a sľúbil súčinnosť pri pokračujúcej pomoci zo strany USA.