Turecko je pobúrené porušovaním práv Tatárov na Kryme

Turecká vláda plánuje poslať na územie čiernomorského polostrova Krym neoficiálnu pozorovateľskú misiu, ktorá zhodnotí situáciu tamojšej tatárskej menšiny sťažujúcej sa na porušovanie jej ľudských práv a slobôd zo strany ruských úradov.

04.04.2015 10:14
Ukrajina, Krym, Tatári Foto: ,
Krymskí Tatári
debata (80)

V piatok sa tak počas návštevy Litvy vyjadril turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu. Podľa jeho slov je situácia Tatárov na Kryme „neprijateľná, menšina je potlačovaná a atakovaná a jej práva porušované“.

Šéf tureckej diplomacie takto reagoval aj na zrušenie vysielania súkromnej krymskej televízie určenej pre tatársku menšinu žijúcu na polostrove. Kanál ART, ktorý je tvrdo kritický voči ruskej vláde, najmä po jej minuloročnom pričlenení Krymu, nevysiela od utorňajšej polnoci pre chýbajúce povolenie a s tým spojenú hrozbu vysokej pokuty.

Predseda krymskej vlády Sergej Aksjonov ešte v marci poukázal na zámerné chyby ATR v potrebných dokumentoch v „snahe vyvolať konflikt“.

Krymských Tatárov v roku 1944 vodca Sovietskeho zväzu Josif Stalin prikázal deportovať do strednej Ázie pre údajné sympatizovanie s nacistickým Nemeckom.

Po kolapse zväzu sa v 90. rokoch mnohí do regiónu vrátili, usadili sa vedľa prevažne rusky hovoriaceho obyvateľstva a dnes tvoria asi 15 percent z 2,5-miliónovej populácie čiernomorského regiónu.

Väčšina krymských Tatárov, ktorí používajú vlastný turkický jazyk a vyznávajú islam, vnímalo minuloročný návrat pod správu Moskvy s nevôľou.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #turecko #Krymskí Tatári #referendum o Kryme
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy