Sobotka kritizuje Zemana: Jeho prístup k diplomacii by mal byť profesionálnejší

Reakcia českého prezidenta Miloša Zemana na poznámky veľvyslanca USA Andrewa Schapira z dôvodu jeho cesty do Moskvy nebola adekvátna, povedal v pondelok premiér Bohuslav Sobotka. Uvítal by, keby prístup prezidenta k zahraničnej politike všeobecne bol profesionálnejší.

07.04.2015 07:32
Bohuslav Sobotka, Česko, ČSSD Foto: ,
Predseda ČSSD Bohuslav Sobotka získal 85 percent hlasov delegátov straníckeho zjazdu.
debata (46)

„Ja by som prirodzene uvítal, keby prístup pána prezidenta všeobecne k zahraničnej politike a k diplomacii bol o niečo viac profesionálny. Domnievam sa, že reakcia prezidenta Zemana nebola adekvátna vzhľadom k tomu, ako sa vyjadril americký veľvyslanec,“ povedal novinárom premiér. Sobotka dúfa, že prezidentovo vyjadrenie nebude negatívne ovplyvňovať vzťahy so spojencami. So Zemanom sa má predseda vlády zísť v najbližších dňoch.

Prezidenta Zemana sa dotklo to, ako americký veľvyslanec komentoval jeho cestu do Moskvy. „Obávam sa, že po tomto vyhlásení má veľvyslanec Schapiro dvere na Hrad zavreté,“ povedal prezident. Jeho hovorca Jiří Ovčáček vyjadrenie vysvetlil tak, že Zeman so Schapirom neplánuje žiadnu schôdzku či rokovanie. „Neznamená to však, že by sa pán veľvyslanec nesmel zúčastňovať na spoločenských akciách usporiadavaných na Hrade,“ uviedol hovorca.

Dôvodom rozhorčenia českého prezidenta je veľvyslancov komentár k účasti Zemana na oslavách 70. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Schapiro upozornil, že Zeman sa na nich zúčastní ako jediný štátnik z EÚ. Zemanovu cestu na moskovskú vojenskú prehliadku tvrdo kritizovala aj opozičná ODS ako aj koaliční ľudovci. Moskovské oslavy sa rozhodli bojkotovať mnohí západní politici na protest proti anexii Krymu Moskvou a jej podpore separatistov na východe Ukrajiny. Podľa tweetu, ktorý Schapiro napísal v nedeľu večer, ho Zemanova reakcia prekvapila. „Prebudím sa, zapnem počítač a pozerám, čo všetko sa stalo, kým som spal! Ešte že som si vypol telefón,“ napísal na sociálnej sieti.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #Bohuslav Sobotka #Andrew Schapiro
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy