Pri pobreží Kanady zaznamenali rádioaktivitu z Fukušimy

07.04.2015 17:57

Na západnom pobreží Kanady zaznamenali radiáciu pochádzajúcu z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú v roku 2011 poškodilo silné zemetrasenie a následné cunami.

Expert z kanadského oceánografického inštitútu Ken Buesseler v pondelok informoval, že pri meste Ucluelet na ostrove Vancouver v Britskej Kolumbii zistili malú koncentráciu rádioaktívnych izotopov cézium 134 a 137. Namerané množstvá podľa neho nepredstavujú „vážnejšiu hrozbu“ pre ľudí ani pre morský život.

„Rádioaktivita môže byť nebezpečná a po historicky najväčšom úniku rádioaktívnych látok do mora by sme mali pozorne monitorovať oceány,“ povedal Buesseler. Céziom kontaminovaná voda sa podľa neho postupne dostane k celému západnému pobrežiu Severnej Ameriky až po Kaliforniu.

Ničivé zemetrasenie a cunami, ktoré na východnom pobreží ostrova Honšu zabili takmer 20-tisíc ľudí, mali za následok najhoršiu haváriu jadrovej elektrárne od výbuchu v Černobyli na Ukrajine. Katastrofa vyradila chladiace systémy elektrárne vo Fukušime, čoho dôsledkom bola séria vážnych havárií.

Na ochladzovanie poškodených reaktorov použili milióny litrov morskej vody, ktorá teraz čaká v nádržiach na zbavenie sa rádioaktívneho znečistenia. Úniky kontaminovanej vody patria medzi najvážnejšie problémy, s ktorými ešte stále bojujú experti na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu.

#Fukušima #rádioaktivita #Kanada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku