Aktivista poslal DVD s filmom Interview balónom do KĽDR

Juhokórejský aktivista I Min-bak v posledných dňoch opakovane posielal cez hranicu do Severnej Kórey teplovzdušné balóny nesúce tisíce DVD nahrávok amerického filmu Interview - komédie o pláne zavraždiť severokórejského vodcu Kim Čong-una. I Min-bak o tom v stredu informoval novinárov.

08.04.2015 09:27
debata (8)

Vo vyhlásení, ktoré citovala agentúra AP, aktivista uviedol, že balóny cez hranicu vypustil štyrikrát, naposledy v sobotu.

Balóny podľa jeho slov niesli tiež balíčky dolárových bankoviek a politické letáky kritizujúce vládu Kim Čong-una. Dá sa predpokladať, že tento krok vyvolá nevôľu severokórejského režimu.

KĽDR považuje posielanie letákov cez kórejskú hranicu za útok na svoju vládu a dlhodobo žiada, aby Soul tieto akcie zastavil. Naposledy Severná Kórea reagovala na vypustenie balónov s letákmi streľbou.

Film Interview KĽDR vníma ako urážku – v minulom roku hrozila odvetou, ak ho kiná uvedú.

I Min-bak dodal, že bude v posielaní balónov s filmom pokračovať, hoci jemu samotnému sa príliš nepáčil. Niektoré scény sú vraj „príliš vulgárne“.

Aktivisti pôvodne chceli vypúšťanie balónov s filmom uskutočniť už v januári, ale nakoniec ho odložili až po čínskom Novom roku v polovici februára. V januári do Severnej Kórey vzdušnou cestou poslali len letáky proti severokórejskému režimu.

Soul trvá na tom, že občianske skupiny, v ktorých sú aj prebehlíci zo severu, majú demokratické právo posielať do KĽDR letáky. V minulosti ich ale opakovane žiadal, aby sa vyvarovali otvorených provokácií Severnej Kórey.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #aktivisti #Južná Kórea #Balón #DVD #letáky #Interview
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy