AI: Povstalci na Ukrajine popravovali vládnych vojakov

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) tvrdí, že získala dôkazy o popravení viacerých ukrajinských vládnych vojakov zajatých separatistami na východe krajiny, čo predstavuje hrubé porušenie medzinárodného humanitárneho práva.

09.04.2015 11:47
debata (126)

Vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok odkazuje na zábery, ktoré podľa nej zachytávajú najmenej štyroch dnes už nežijúcich vojakov počas vypočúvania povstaleckými milíciami. Ich následnému zabitiu na spôsob popravy nasvedčujú strelné rany na hlavách a iných častiach tiel viditeľné na fotografiách.

Predpokladá sa, že v rámci konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý vypukol v apríli 2014, padli do zajatia stovky ukrajinských vojakov i povstalcov, pričom sa obe strany navzájom obviňujú zo zlého zaobchádzania so zajatcami. Na základe februárovej mierovej dohody mali byť všetci prepustení už začiatkom marca, proces však doteraz výraznejšie nepokročil. Hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko v utorok vyhlásil, že situácia v Donbase sa napriek prímeriu opäť vyhrocuje a proruskí povstalci ostreľujú vládne jednotky ťažkými zbraňami, ktoré mali podľa dohody stiahnuť z frontovej línie.

126 debata chyba
Viac na túto tému: #Amnesty International #kríza na Ukrajine #proruskí separatisti